Politologia UMCS: Nie dla ONR na uczelni

Ruch Palikota i Obóz Narodowo-Radykalny po jednej stronie barykady. Przeciwko odwołaniu debaty na UMCS w Lublinie.

Dziś w Lublinie na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie miała odbyć się debata o "Obliczach polskiego patriotyzmu" między posłem na sejm Michałem Kabacińskim z Ruchu Palikota a rzecznikiem prasowym Obozu Narodowo-Radykalnego Marianem Kowalskim. Organizowało ją Studenckie Koło Dziennikarskie, działające na Wydziale. Jednak do imprezy nie doszło, gdyż władze Wydziału odmówiły prawa do jej organizacji.

Dlaczego? - Nie poinformowano władz uczelni i opiekuna koła o tym, że taka debata ma się odbyć. Studenci powinni poinformować co najmniej opiekuna i zagwarantować, że przeprowadzą ją w sposób zgodny z rygorami naukowymi - mówiła dziennikarzom opiekunka koła, prof. Iwona Hoffman. Dodała także, że na uczelni nie ma miejsca dla poglądów nacjonalistycznych i faszystowskich, ponadto ze względu na antagonizmy między oboma ugrupowaniami mogłoby dojść podczas dyskusji do happeningów politycznych, które nie licują z powagą uczelni. - Na pewno Wydział Politologii nie jest miejscem na taką debatę - dodała.

Mimo to zarówno Kowalski, jak i Kabaciński, chcą dyskutować. O godz. 11.30 spotkali się z dziennikarzami, by powiedzieć im, że nadal chcą się ze sobą spotkać i porozmawiać. Gdzie? - Lublin jest miastem wielu uczelni - mówi Kowalski. Jego zdaniem winę za zaistniałą sytuację ponoszą media, przede wszystkim "Gazeta Wyborcza", która zorganizowała nagonkę na imprezę.

- Jeśli studenci chcieli takiej debaty, to zasługują na to, by ją dostać. Nie chciałbym, by pojawiły się komentarze, że to z inicjatywy Ruchu Palikota ona się nie odbędzie - wtórował mu Kabaciński. Jego zdaniem z ONR można dyskutować. Co ciekawe, nie obarcza on tej organizacji winą za rozruchy z 11 listopada. - Nie jest sprawiedliwe, że w kontekście Marszu Niepodległości mówi się tylko o dwóch grupach. Wzięło w nim udział wiele mniejszych grup i nie można wykluczać, że to właśnie one prowokowały zajścia - mówi. Dodał, że ONR jest legalną organizacją i jako taka powinien być traktowany.

Przedstawiciel Studenckiego Koła Dziennikarskiego przedstawił list, w którym studenci tłumaczą, że Kowalski i Kabaciński są osobami zbyt kontrowersyjnymi, by występować na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami, stwierdzając, że "został poproszony o przeczytanie tego listu". Warto dodać, że 29 listopada na Wydziale Politologii UMCS gościł inny poseł Ruchu Palikota, Robert Biedroń.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
28°C Poniedziałek
dzień
29°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »