W obronie życia i godności brazylijskich Indian stanęło prezydium Konferencji Episkopatu Brazylii po tym, jak kolejny raz tubylcy zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców.
Biskupi w oficjalnej nocie potwierdzili stanowisko Kościoła w związku z narastającą falą przemocy, przede wszystkim wobec szczepów Guarani i Kaiowá, żyjących w stanie Mato Grosso do Sul.
18 listopada grupa licząca czterdzieści uzbrojonych osób zaatakowała wspólnotę tubylców w Amambaí (stan Mato Grosso do Sul). Na skutek zbrodniczego napadu śmierć poniósł wódz indiański, 59-letni Nísio Gomes, a dwaj młodzi Indianie zostali uprowadzeni siłą. „Krajowa Konferencja Biskupów (CNBB) solidarna z tubylcami ze szczepów Kaiowá i Guarani, potwierdza swe zaangażowanie w obronie ich praw konstytucyjnych, szczególnie prawa do posiadania obszarów wytyczonych i uznawanych za ziemie ich przodków, co potwierdza konstytucja kraju” – stwierdzają biskupi we wspomnianej nocie.
„Wyrażamy życzenie, aby konstytucja była przestrzegana. Jest koniecznością, aby tam, gdzie nie wytyczono jeszcze ziem należących do tubylców, dokonano tego zgodnie z wymogami prawa. Dopóki Indianie nie mają prawa do swojej ziemi, jest oczywistym, że stwarza się przez to klimat niepewności i braku bezpieczeństwa” – podkreślił w wywiadzie prasowym kard. Daymundo Damasceno Assis, przewodniczący Konferencji Episkopatu Brazylii.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.