Unijny komisarz ds. walutowych Olli Rehn powiedział w poniedziałek, że pięć krajów członkowskich - w tym Polska - którym groziło, że nie ograniczą na czas swoich deficytów finansów publicznych, podjęło środki zaradcze. KE ma je ocenić na początku stycznia.
Belgia, Cypr, Polska, Węgry i Malta "podjęły kroki w celu uzdrowienia sytuacji i zredukowania deficytu" - powiedział komisarz na konferencji prasowej. To piątka krajów objętych procedurą nadmiernego deficytu, do których w listopadzie Rehn wysłał ponaglające listy z prośbą o przekazanie planów budżetów na 2012 r., by wykazać, jakie kroki są podejmowane w celu redukcji deficytu.
Komisarz zastrzegł jednak, że podejmowane przez kraje kroki wymagają wciąż doprecyzowania i że "jest za wcześnie, by już teraz podjąć jakieś kroki" w ramach procedury nadmiernego deficytu; ewentualnie ją zamknąć.
"Na początku stycznia będzie czas na ocenę" - powiedział Rehn.
Komisarz wysłał listy, uważając, że Polska i cztery kraje nie zdołały albo nie zdołają skorygować na czas deficytów. KE w swoich prognozach przewiduje, że deficyt polskich finansów publicznych wyniesie 5,6 proc. PKB w 2011 r., 4 proc. w 2012 i 3,1 proc. w 2013 r.; tymczasem wyznaczony przez KE termin redukcji deficytu do dozwolonego poziomu 3 proc. to w przypadku Polski 2012 r.
Polski rząd zapewnia, że zredukuje deficyt w terminie i w projekcie budżetu państwa na 2012 r. zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy 3 proc.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.