Prawie 300 uczniów z 35 szkół z całej Litwy z różnym językiem nauczania uczestniczy w projekcie "Czytające szkoły - Czesław Miłosz 2011/2012", którego nadrzędnym celem jest zapoznanie się w twórczością noblisty.
Realizację projektu rozpoczęto w tym roku, w związku z 100 rocznicą urodzin Czesława Miłosza, a jego zakończenie przewidziano na 30 czerwca 2012 r. dokładnie w 101. urodziny poety.
"Ten projekt jest bardzo trafionym pomysłem" - ocenia nauczycielka języka polskiego Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli w Wilnie Danuta Korkus.
Twórczość Czesława Miłosza na Litwie, który m.in. tu, w Szetejniach, się urodził, nie jest powszechnie znana. W szkołach z polskim językiem nauczania twórczość noblisty jest omawiana w bardzo wąskim zakresie. W programach szkół litewskich elementy twórczości poety pojawiły się dopiero w tym roku szkolnym, a w szkołach z rosyjskim językiem wykładowym Miłosza w ogóle nie ma w programie.
Uczestnicy projektu zostali podzieleni na grupy, w których znajdują się szkoły litewskie, polskie i rosyjskie. Każda grupa wybrała jeden utwór Miłosza, bądź jego fragment, z którym pracuje.
"Chodzi nie tylko o przeczytanie utworu, ale też wykonanie pewnego zadania, które wymyślimy. Na przykład wykonanie głównych postaci z plastikowych butelek, albo narysowanie mapy podróży bohaterów, bądź wykonanie jakieś pracy plastycznej. Chodzi o pobudzenie wyobraźni młodego człowieka, kreatywności, samodzielności myślenia" - mówi Korkus.
Innym cele tego projektu jest wzajemne poznanie się uczniów z różnych regionów kraju, ze szkół z różnym językiem nauczania, a przez to walka ze stereotypem postrzegania mniejszości narodowych.
"Wspólne uczęszczanie na wykłady, praca w grupach, podróże śladami Miłosza pozwalają nam się poznać. Często młodzież ze Żmudzi nawet nie wie, że na Wileńszczyźnie są szkoły, w których się wykłada po polsku, że młodzi Polacy na Litwie biegle władają językiem litewskim. Tak więc, poprzez ten projekt realizujemy ideę współistnienia narodów mieszkających na Litwie, ideę której wielkim orędownikiem był Czesław Miłosz" - zaznacza Danuta Korkus.
Autorem projektu "Czytające szkoły - Czesław Miłosz 2011/2012" jest litewska Fundacja Małego Księcia. Projekt wspiera Ministerstwa Oświaty i Nauki Litwy i liczne organizacji pozarządowe.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ala/
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.