Straszną chorobą dzisiejszych czasów jest to, że ludzie uważają się za bogów i zmieniają przykazania, prawa Boże – mówił w homilii abp Stanisław Nowak, który 6 stycznia przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w uroczystość Objawienia Pańskiego.
We Mszy św. uczestniczyli m. in. członkowie ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, z okazji święta patronalnego.
Abp Stanisław Nowak podkreślił, że Mędrcy ze Wschodu „to ojcowie wiary pogan” - Mędrcy ze Wschodu wołają o wiarę. To orszak ludzi idących do Chrystusa- mówił abp Nowak. „Trzeba byśmy byli ludźmi wiary. Idźmy przez czas do wieczności z mocną wiarą”- kontynuował abp Nowak.
Administrator archidiecezji częstochowskiej przypomniał, że „konieczne jest widzenie rzeczywistości przez głód Boga, przez tęsknotę za Bogiem”. - Rozumność odarta z sumienia jest dramatem. Ciasna rozumność kaleczy człowieka - mówił abp Nowak.
Hierarcha odniósł się również do obecnej we współczesnym świecie kultury śmierci, kultury przeciw życiu, „którą reprezentuje dom Heroda”. - Orszak wiary XXI wieku idzie przez dom Heroda, gdzie jest nienawiść do człowieka, do życia. W takiej cywilizacji żyjemy, żyjemy w czasach antyczłowieczych. Mędrcy nie przyjęli podpowiedzi Heroda i inną drogą wrócili do swojej Ojczyzny, odrzucili podpowiedzi domu Heroda, drogę Heroda - przypomniał abp Nowak. „Cokolwiek jest przeciw życiu, aborcja, eutanazja, jest przeciw Bogu” - kontynuował były metropolita częstochowski.
Abp Nowak zaapelował do członków ruchów i stowarzyszeń katolickich, by stawali w obronie życia. – To jest wielki obowiązek chrześcijan. Trzeba dołączyć do orszaku wiary broniącego życia. Nawet trzeba dla obrony tego życia być gotowym na męczeństwo - apelował abp Nowak.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.