Katechezy dla rodziców

Rodzice popełniają poważny błąd wychowawczy, jeśli nie uczestniczą z dzieckiem w Eucharystii i nie rozmawiają z nim na tematy wiary – uważa biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski.

Jego zdaniem, dziecko intuicyjnie wiele rozumie, dlatego oczekuje od rodziców czytelnego świadectwa wiary. Przy sanktuarium św. Józefa w Siedlcach bp Kiernikowski głosi katechezy dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii w siedleckich parafiach. Tematy te rozwija potem na swoim blogu zachęcając do dalszej dyskusji.

Celem tych spotkań formacyjnych - jak podkreśla - jest kształtowanie chrześcijańskiej mentalności, by rodzice mogli być świadkami dojrzałej wiary dla swoich dzieci. W drugim już spotkaniu formacyjnym z tego cyklu uczestniczyło prawie trzystu rodziców.

Tym razem bp Kiernikowski mówił o paschalnym wymiarze Eucharystii. – Eucharystia jest urzeczywistnieniem się Paschy Jezusa Chrystusa. Dzięki sakramentowi Eucharystii otrzymujemy moc, by dawać siebie innym. Dlatego chrześcijanin jest jak chleb, którym mogą się karmić wszyscy głodni – nauczał biskup siedlecki. Jednocześnie podkreślał, iż „ważne jest aby dziecko widziało rodziców spożywających Eucharystię, którzy mocą tego pokarmu potrafią kochać i przebaczać”.

Biskup wyjaśnił też wymowę znaku łamania Chleba i picia z kielicha Nowego Przymierza. Ponadto omówił kilka aspektów praktycznych związanych z dalszym i bliższym przygotowaniem dzieci do pierwszej Komunii św., jak np. wspólna modlitwa w rodzinie, rozmowa na tematy wiary, czytanie Pisma św. w rodzinie, wspólny udział w niedzielnej Eucharystii, wykorzystanie sytuacji trudnych jako okazji do pogłębiania wiary.

W spotkaniu z biskupem siedleckim wzięli również udział, ks. Marek Paluszkiewicz – dyrektor wydziału duszpasterskiego siedleckiej kurii oraz ks. kan. Krzysztof Baryga – dyrektor wydziału nauczania, a także katecheci.

Tematy poruszone podczas spotkania bp Kiernikowski przedstawia też na swoim blogu e-Rozmowy o Dobrej Nowinie pod adresem: blogs.radiopodlasie.pl/bp/ zachęcając do dalszej dyskusji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
6°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
5°C Wtorek
wieczór
wiecej »