Reklama

VI Krajowy Zjazd Aptekarzy zakończył obrady

VI Krajowy Zjazd Aptekarzy zakończył w niedzielę trzydniowe obrady. W ostatnim dniu delegaci przyjęli uchwały, które - jak powiedział rzecznik Naczelnej Rady Aptekarskiej Eugeniusz Jarosik - wskażą kierunek pracy w rozpoczętej właśnie kadencji.

Reklama

"Przyjęliśmy uchwały zjazdowe. Zawarliśmy w nich ogólne zalecenia, czym powinien się zająć samorząd w tej kadencji, o co należy zabiegać. Są to sprawy wewnątrz korporacyjne. Przykładowo, nadal nie ma ustawy o zawodzie farmaceuty. Trzeba znowelizować Prawo Farmaceutyczne. Delegaci przyjęli także nowy kodeks etyczny aptekarza RP" - powiedział rzecznik.

Trzydniowy zjazd miał charakter wyborczy. Delegaci wybrali ciała statutowe na nową, szóstą kadencję, w tym Naczelną Radę Aptekarską oraz jej prezesa. Został nim dotychczasowy szef Rady Grzegorz Kucharzewski.

Delegaci zjazdu zdecydowali też, że zmieni się forma protestu aptekarzy - w trosce o dobro pacjenta nie będą już zamykali aptek między godz. 13 a 14, jak robili od minionego poniedziałku w ramach protestu. Nadal będą jednak rygorystycznie sprawdzać poprawność recept.

Obrady odbywały się w cieniu protestu środowiska aptekarskiego związanego z przepisami refundacyjnymi. Samorząd domaga się zniesienia kar dla aptekarzy, którzy realizują niewłaściwie wypisane recepty. Zapis taki znajduje się w obowiązującej od 1 stycznia ustawie refundacyjnej. Posłowie przychylili się do postulatu lekarzy i znowelizowali ustawę, usuwając z niej zapisy przewidujące kary finansowe za niewłaściwe wypisywanie recept. Nie zrobili tego jednak w przypadku aptekarzy. Zyskali oni jednak możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów NFZ do dyrektorów oddziałów wojewódzkich; jeśli zażalenie nie zostanie uwzględnione, aptekarz będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ. NRA sprzeciwia się przepisom dotyczącym karania ich, argumentując, że jest to nierówne traktowanie farmaceutów i lekarzy. W czwartek nowelę bez poprawek przyjął Senat, w poniedziałek ma ją podpisać prezydent.

W sobotę samorząd aptekarski podjął jednak decyzję o złagodzeniu protestu. Kucharzewski powiedział, że na decyzji tej zaważyła troska o pacjentów, ale także wyciągnięta do ich środowiska dłoń ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, który w piątek spotkał się z farmaceutami w Szczyrku i zaprosił ich do wspólnych prac. Rozpocząć się mają one już w poniedziałek. Jedno z rozporządzeń, nad którym pracować będzie rząd z aptekarzami, ma dotyczyć zasad kontrolowania przez NFZ prawidłowej realizacji recept. Aktualne zapisy ustawy refundacyjnej przewidują kary dla aptekarzy za wydawanie pacjentom leków na podstawie błędnie wypisanej recepty.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama