Światową prapremierę Opery Hadriana Filipa Tabędzkiego - "Dzień świra", na podstawie filmu Marka Koterskiego o tym samym tytule, zaprezentuje 29 stycznia Teatr Wielki w Poznaniu.
Spektakl zapoczątkuje cykl premier w ramach "Roku mężczyzn", który będzie obowiązywał w Teatrze Wielkim przez cały 2012 rok. 2011 był "Rokiem kobiet"; w jego ramach odbywały się premiery spektakli poświęconych kobietom.
Opera "Dzień świra" powstała na podstawie utworu Marka Koterskiego na specjalne zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jej twórcą jest Hadrian Filip Tabęcki. Kierownictwo muzyczne objął Radosław Labakhua. Kostiumy przygotował Tomasz Jacyków, a choreografię opracowała Iwona Pasińska.
Reżyserem widowiska jest Igor Gorzkowski.
"Przy tworzeniu widowiska chcieliśmy uniknąć konfrontacji z filmem. Taka konfrontacja wydała się nam niebezpieczna, nasze dzieło jest bardziej metaforyczne i mniej dosłowne" - powiedział podczas konferencji prasowej Gorzkowski. Opera będzie się składała z trzech aktów. Głównego bohatera Adasia Miauczyńskiego zagra siedmiu śpiewaków. "Każdy z nich odpowiada za inną strukturę osobowości. Ten bohater rozbity na te siedem części jest everymanem" - powiedział reżyser.
Według Gorzkowskiego "Dzień świra" to jest dramat, bolesny i dotkliwy. "Dla mnie film +Dzień świra+ na półce z komediami to nieporozumienie. W samym widowisku chcemy uciec od realiów Polski w 2012 roku. To ma być opowieść o problemach mężczyzny, który poniósł totalną życiową klęskę" - dodał.
W przedstawieniu słynne filmowe monologi głównego bohatera zaśpiewa zespół Audiofeels.
"Dzień świra" jest pierwszą premierą z cyklu "Rok mężczyzn" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Teatr zaplanował siedem "męskich" premier na dużej scenie.
"Pokażemy różne odcienie mężczyzny. Dzięki naszym bohaterom na scenie będziemy mogli porozmawiać o tym, że np. Hamlet miał depresję a Oniegin mógł mieć problemy w relacjach ze światem zewnętrznym" - powiedział PAP dyrektor Teatru Wielkiego Michał Znaniecki.
Światowym wydarzeniem tego cyklu będzie zaplanowana na marzec prapremiera "Demetria" Johanna Simona Mayra - nieznanej opery kompozytora pochodzenia niemieckiego. Dzieło zostanie wystawione po raz pierwszy od czasów premiery, która miała miejsce w Turynie w 1824 roku. Spektakl wyreżyseruje Natalia Babińska.
W kwietniu teatr pokaże "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego, spektakl wyprodukowany w koprodukcji z teatrami Abao w Bilbao, Teatro Argentino de La Plata i Operą Krakowską.
W kalendarzu zaplanowano także premierę "Hamleta" Ambroise Thomasa z Vittorio Vitellim w roli tytułowej i w reżyserii Ignacio Garcii, nową inscenizację "Jeziora łabędziego" Piotra Czajkowskiego i spektaklu "Slow Man" Nicholasa Lensa w reżyserii Mai Kleczewskiej. Libretto do tej opery napisał noblista John Maxwell Coetzee, który w lipcu podczas światowej premiery opery przyjedzie do Poznania. Ten spektakl jest realizowany we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Malta.
"Rok mężczyzn" zakończy w grudniu "Król Roger" Karola Szymanowskiego w reżyserii Znanieckiego, w którym główną rolę zaśpiewa światowej sławy baryton Mariusz Kwiecień.
Poza spektaklami premierowymi teatr zaprezentuje obecne już w repertuarze tytuły, opowiadające o mężczyznach i z mężczyznami w rolach tytułowych, tj. "Werther", "Ernani", "Tannhaeuser" czy "Makbet".
Według wstępnych zapowiedzi rok 2013 będzie w Teatrze Wielkim "Rokiem trójek". Na scenie zaprezentowane zostaną m.in. "Miłość do trzech pomarańczy" Siergieja Prokofiewa, "Tryptyk" Giacoma Pucciniego, czy "Die drei Pintos" Carla Marii von Webera.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.