W środę w wielu miastach odbyły się manifestacje przeciwników podpisania przez Polskę umowy ACTA. Największa, w Krakowie, zgromadziła 15 tys. osób, ale nie odnotowano żadnych incydentów. Do zamieszek doszło w Kielcach, gdzie chuligani obrzucili butelkami i kamieniami policję.
Demonstracja przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach zgromadziła - według policji - około 700 osób. Po zakończeniu pikiety protestujący nie rozeszli się. Część z nich - ok. 200 osób - przez dwie godziny utrudniało ruch na skrzyżowaniu w centrum miasta. Chuligani niszczyli znaki drogowe, rzucali butelkami i kamieniami w stronę policjantów. Uszkodzili m.in. wóz transmisyjny Radia Kielce. Policja otrzymała też sześć zgłoszeń o uszkodzonych samochodach. Jeden policjant trafił do szpitala. Policja zatrzymała 24 osoby. Jedna z nich prawdopodobnie usłyszy zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza.
Policja interweniowała także w Łodzi, gdzie w dwóch demonstracjach wzięło udział ponad 2,5 tys. osób. Już po oficjalnej manifestacji ponad stuosobowa grupa została przed budynkiem władz samorządowych; najpierw wznoszono okrzyki przeciw ACTA, rządowi i Unii Europejskiej a później obrzucono magistrat jajkami. Kilkukrotne apele policji wzywające do rozejścia się nie przyniosły skutku. Demonstracja zakończyła się dopiero, gdy w kierunku grupy ruszył osłaniany tarczami oddział policji. Do użycia siły jednak nie doszło. Część demonstrantów uciekła; policja zatrzymał 54 osoby, które po wylegitymowaniu zostały zwolnione do domu. Do komisariatu Łódź-Śródmieście przewieziono jedynie dwóch 14-latków, którzy rzucali jajkami. Po obu muszą się zgłosić rodzice.
Spokojny przebieg miały demonstracje w innych miastach. Uczestnicy kilku manifestacji mieli zaklejone usta taśmami z napisem "ACTA". Skandowano m.in.: "Wolność dla internetu - internet dla wolności", "Precz z cenzurą", "ACTA drogą do niewoli - nie poddamy się kontroli". Niesiono transparenty z napisami "Stop dla ACTA", "Nie dla ACTA", czy "Precz z cenzurą w internecie". W kilku miastach zbierano podpisy pod petycją o odrzucenie umowy ACTA lub referendum.
Największa manifestacja odbyła się w Krakowie. Uczestniczyło w niej - według danych policji - około 15 tys. osób. Była nielegalna, jednak jej organizatorzy twierdzili, że uczestnicy dziali na podstawie prawa o spontanicznym zgromadzeniu. Demonstranci przemaszerowali przez Rynek Główny i ulicami Starego Miasta. W województwie małopolskim ok. tysiąca osób demonstrowało też w Tarnowie, a ponad 100 - w Limanowej.
We Wrocławiu przed urzędem wojewódzkim zebrało się ponad 5 tys. osób, głównie licealiści i studenci. Później przeszli na wrocławski Rynek. Po drodze zatrzymali się przed siedzibą Platformy Obywatelskiej, gdzie krzyczeli "Z nami nie wygracie".
W Bydgoszczy prawie trzy tysiące osób zgromadziło się na Placu Wolności, a później przemaszerowało na Stary Rynek.
W Szczecinie ok. trzy tys. osób przeszło z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego na Plac Solidarności.
Wokół pomnika Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu po południu zgromadziło się ponad 2,5 tys. osób. Organizatorzy protestu nie otrzymali zgody na zgromadzenie (wniosek złożono zbyt późno), dlatego zrezygnowano z planowanego przemarszu ulicami miasta. Po zakończeniu manifestacji kilkaset osób przemaszerowało deptakami Starego Miasta.
Kilka tysięcy osób protestowało wieczorem przed urzędem miasta w Bielsku-Białej m.in. pod hasłem "Miała być druga Irlandia, jest Białoruś, będzie Korea.
Około półtora tysiąca osób - zdaniem policji - a dwa tysiące - zdaniem organizatorów - wzięło udział w gdyńskim proteście. Przed urzędem miasta zjawili się głównie młodzi ludzie z przyczepionymi do kurtek kartkami "Tusk nie zamknie mi ust". Na miejscu pojawili się także członkowie Ruchu Palikota, klubu "Gazety Polskiej" oraz Obozu Narodowo-Radykalnego. Na koniec demonstracji paru jej uczestników weszło na dach budynku magistratu i zainstalowało tam transparent z przekreślonym słowem "ACTA".
Po demonstracji w Gdyni część jej uczestników wyruszyła pieszo do Sopotu, by urządzić podobny protest przed domem premiera Donalda Tuska. Około 400 demonstrantów przybyło na miejsce ok. godz. 21:30 i skandowało m.in. "Precz z cenzurą", "Nie dla ACTA", "Dymisja dla Tuska" oraz - zwracając sie do funkcjonariuszy zabezpieczających pikietę - "Policjanci internauci".
Manifestacja przed domem premiera była nielegalna, bo władze miasta nie wydały na nią zgody argumentując, że organizatorzy zbyt późno o nią wystąpili. Policja jednak nie zdecydowała się na przerwanie protestu, funkcjonariusze - zarówno po drodze, jak i na miejscu - pilnowali tylko, by nie doszło do nieprzewidzianych zdarzeń.
W manifestacji na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku wzięło udział około 1,2 tys. osób, głównie młodych.
Około tysiąca osób przeszło wieczorem głównymi ulicami Olsztyna. Protestujący uzyskali zgodę na przemarsz, jednak - wbrew ustaleniom - szli jezdnią, a nie chodnikiem i policja musiała wstrzymać na pół godziny ruch samochodów w centrum. Protest zakończył się wiecem na rynku Starego Miasta.
Ponad tysiąc osób wzięło udział w marszu w Zielonej Górze. Także w Gorzowie Wielkopolskim zgromadziło się ponad tysiąc manifestantów. W czasie przemarszu protestujący zablokowali ruch samochodów i tramwajów.
Ok. 800 osób zgromadziła demonstracja w Katowicach, zorganizowana przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim. Utrudniając ruch, część z nich po zakończeniu pikiety przemaszerowała na rynek, a stamtąd przed halę "Spodka" i na deptak przy ul. Stawowej. Mniej liczne demonstracje w województwie śląskim odbyły się w Częstochowie i w Sosnowcu.
Spokojny przebieg miał wiec przed Bramą Targową w Elblągu, w którym - w ocenie policji - uczestniczyło ok. 600 osób.
W manifestacji w Koszalinie wzięło udział co najmniej 500 młodych ludzi. Jej uczestnicy zebrali się w centrum miasta przy pomniku Piłsudskiego, skąd eskortowani przez policjantów przeszli do jednego z centrów handlowych.
Ok. 500 osób wzięło udział w proteście w Radomiu.
Demonstracja przed kaliskim ratuszem zgromadziła ok. 350 osób. Wiele z nich założyło na twarze maski. Jak poinformował PAP rzecznik miejscowej policji Sebastian Taranek, manifestacja miała charakter happeningu i dlatego młodzieży nie było potrzebne zezwolenie na zgromadzenie się przed ratuszem.
Demonstracja odbyła się też w Pile; przed urzędem miasta zebrało się około 300 osób.
Około 200-250 osób protestowało wieczorem na Starym Rynku w Płocku. Manifestujący zorganizowali "obywatelski sąd" nad premierem Donaldem Tuskiem i skazali go na "tysiąc kijów plus VAT".
Przed wejściem do jednej z poznańskich galerii handlowych zebrało się ponad 150 osób. Protestujący nosili papierowe maski Anonymous. Później przemaszerowali na Stary Rynek. Większa manifestacja odbędzie się w Poznaniu w czwartek.
Około stu młodych osób demonstrowało przed lubelskim ratuszem. Manifestacja była nielegalna - wniosek o jej rejestrację został złożony zbyt późno. Uczestnicy pikiety tłumaczyli, że przyszli spontanicznie. Legalna, zarejestrowana przez urząd miejski demonstracja ma odbyć się w Lublinie w czwartek.
W pikiecie przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie wzięło udział kilkaset osób, a w Jaśle i w Mielcu - po ok. 30.
ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ dotyczący ochrony własności intelektualnej m.in. w sieci. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić on do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Umowa ma zostać podpisana przez Polskę w czwartek.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.