Córka przebywającej w więzieniu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, Jewhenija, zaapelowała w wywiadzie dla piątkowego dziennika "Corriere della Sera" do przywódców państw zachodnich o bojkot turnieju Euro 2012, który latem odbędzie się m.in. w jej kraju.
Zapytana przez największą włoską gazetę o to, co może zrobić Zachód, by pomóc jej matce, 31-letnia Jewhenija odparła: "Natychmiast zbojkotować piłkarskie mistrzostwa Europy. Pokładamy nadzieję w mobilizację kibiców".
"Przywódcy nie powinni legitymizować swoją obecnością na naszych stadionach prezydenta (Wiktora) Janukowycza, który naraża na szwank europejską przyszłość Ukrainy, obraża demokrację i fizycznie usuwa przeciwników" - powiedziała córka Tymoszenko. Swoją matkę i inne uwięzione osoby z ukraińskiej opozycji nazwała "ofiarami politycznych prześladowań".
Na pytanie o dalsze kroki w obronie jej matki, Jewhenija odpowiedziała: "Mamy wsparcie Unii Europejskiej i Rady Europy, (sekretarz stanu USA) Hillary Clinton, dalajlamy, skontaktuję się z laureatką nagrody Nobla Aung San Suu Kyi, musimy podnieść poziom nacisków na Janukowycza, który traci poparcie".
Córka Tymoszenko powtórzyła, że jej matka ciężko choruje w więzieniu i nie jest w stanie podnieść się z łóżka. Według jej relacji uwięziona była premier otrzymuje tylko leki na grypę i odmawia przyjmowania więziennych lekarstw. Stwierdziła ponadto, że życie jej matki jest zagrożone.
Julia Tymoszenko została skazana w październiku 2011 roku na siedem lat więzienia za nadużycia popełnione przy zawieraniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Skazanie byłej premier pogorszyło stosunki między Ukrainą a UE. Bruksela uznała, że wyrok na Tymoszenko jest wyrazem wybiórczego stosowania prawa, co zaowocowało tym, że w grudniu ubiegłego roku nie doszło do parafowania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.