W dniach 13-17 lutego odbędzie się w Rzymie drugie sympozjum biskupów Europy i Afryki z udziałem ok. 70 delegatów episkopatów krajowych z obu kontynentów i Stolicy Apostolskiej. Poprzednie tego rodzaju spotkanie miało miejsce w stolicy Włoch w listopadzie 2004.
Tegoroczne obrady przebiegać będą pod hasłem „Ewangelizacja dzisiaj: komunia i współpraca duszpasterska między Afryką a Europą. Człowiek i Bóg: misja Kościoła głoszenia obecności i miłości Boga”.
Współorganizatorami wydarzenia są Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SCEAM/SECAM) i Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE), a na miejscu dołączy do nich episkopat Włoch.
Uczestnicy sympozjum ocenią wspólną drogę, jaką przebyły Kościoły lokalne obu części świata od czasu pierwszego ich spotkania w dniach 13-18 listopada 2007 w Cape Coast w Ghanie. Zajmowało się ono niewolnictwem jako takim i nowymi jego formami. Drugie spotkanie – 19-23 listopada 2008 w Liverpoolu – omawiało zagadnienie migracji jako nowej przestrzeni ewangelizacji i solidarności. Po raz trzeci przedstawiciele episkopatów Afryki i Europy spotkali się, również w listopadzie, 2010 w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej), zastanawiając się nad nową sytuacją misji „ad gentes”.
Przedmiotem zbliżającego się sympozjum będą także ocena bieżącej sytuacji wspólnoty duszpasterskiej między obu kontynentami i poszukiwanie płaszczyzn współpracy na przyszłość. Biskupi przedyskutują ponadto tematy związane z zapowiedzianym na październik br. Zgromadzeniem Synodu Biskupów, poświęconym nowej ewangelizacji.
Spotkanie rozpocznie się 13 bm. po południu pozdrowieniami, jakie przekażą jego uczestnikom przewodniczący SCEAM kard. Polycarp Pengo z Tanzanii i wiceprzewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco z Włoch. Następnie referaty wprowadzające wygłoszą przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” kard. Peter K. A. Turkson, pierwszy wiceprzewodniczący SCEAM kard. Théodore-Adrien Sarr i kard. Josip Bozanić z Zagrzebia. Dzień ten zakończą nieszpory i msza pod przewodnictwem kard. Roberta Saraha, stojącego na czele Papieskiej Rady „Cor Unum” oraz wspólne odmówienie różańca.
Kolejne dni obrad będą poświęcone takim zagadnieniom, jak np. kim są mężczyzna i kobieta w Afryce i Europie; człowiek jako istota wierząca, poszukująca bądź odrzucająca wiarę; wspólnota i współpraca parafii między obu częściami świata oraz perspektywy współdziałania SCEAM i CCEE.
Na 16 lutego przewidziano audiencję Benedykta XVI dla uczestników sympozjum. W ostatnim dniu – 17 bm. – wyjadą oni z pielgrzymką do Sanktuarium Świętego Oblicza Pana Jezusa w Manopello.
SCEAM (skrót francuski lub SECAM – według inicjałów angielskich) powstało w 1969 i obecnie zrzesza 37 krajowych bądź międzykrajowych episkopatów z całej Afryki i 8 konferencji regionalnych. Na czele organizacji stoi arcybiskup Dar-es-Salaam w Tanzanii kard. Polycarp Pengo, a dwoma jego zastępcami są arcybiskup stolicy Senegalu, Dakaru kard. Théodore-Adrien Sarr i arcybiskup Lubango (Angola) Gabriel Mbilingi. Sekretarzem generalnym Sympozjum jest ks. François-Xavier Damiba. Siedzibą organizacji jest stolica Ghany – Akra.
CCEE istnieje od 1971 i obecnie należą do niej 33 konferencje krajowe, reprezentowane przez swych przewodniczących, arcybiskupi Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów oraz biskupi Kiszyniowa i Mukaczewa (greckokatolicki). Przewodniczącym Rady jest prymas Węgier kard. Péter Erdő, dwoma wiceprzewodniczącymi – arcybiskup Genui kard. Angelo Bagnaso i arcybiskup Przemyśla Józef Michalik, a sekretarzem generalnym ks. Duarte da Cunha z Portugalii. Siedziba Sekretariatu znajduje się w St. Gallen (Szwajcaria).
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.