Jezuita Hans Zollner powiedział Radiu Watykańskiemu, że niektóre ofiary księży pedofilów "nie chcą więcej słyszeć o Kościele". "Ludzie ci są tak zranieni, że Kościół to dla nich zamknięty rozdział" - podkreślił organizator rzymskiego sympozjum nt. pedofilii.
Jego wypowiedź papieska rozgłośnia nadała w związku z poniedziałkową inauguracją na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie wielkiego międzynarodowego sympozjum pod hasłem "Ku uzdrowieniu i odnowie" z udziałem biskupów ze 110 konferencji episkopatów z całego świata oraz przełożonych 30 zakonów. To pierwsza w historii Kościoła taka narada biskupów, zwołana przy wsparciu Watykanu i kilku jego kongregacji.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ksiądz Zollner zauważył, że są także ludzie, którzy padli ofiarą wykorzystywania seksualnego i chcą teraz "pojednać się" z przedstawicielami Kościoła, a nawet - jak dodał - chcą mu pomóc, aby nie powtórzyły się takie tragiczne wydarzenia.
Mówiąc o sprawcach tych czynów, jezuita stwierdził: "Są osoby, które dopuściły się nadużyć, ale nie rozwinęły w sobie nawet najmniejszej uwagi i wrażliwości wobec ofiar i świadomości tego, co zrobiły".
"Niektóre z tych osób są naprawdę nieuleczalne i mogą być tylko pilnowane; należy zatem zobaczyć, w jakiej sytuacji można je kontrolować. Rozwiązaniem nie może być zatem po prostu zwolnienie ich z kapłaństwa czy życia konsekrowanego, bo jeśli nie ma żadnej kontroli, wszystko może się powtórzyć" - ocenił ks. Zollner, który stoi na czele komitetu organizacyjnego sympozjum dla biskupów i kieruje Instytutem Psychologii na Uniwersytecie Gregoriańskim.
"Oczywiście wykorzystywanie seksualne to wewnętrzny skandal Kościoła, ale Kościół nie może po prostu zdystansować się i przepędzić winnych, lecz musi zapewnić wszelką możliwą terapię" - dodał. Przyznał, że terapia ta może zadziałać tylko w przypadku niektórych sprawców.
Pierwszym natychmiastowym rezultatem rozpoczętego w poniedziałek sympozjum będzie założenie Ośrodka Ochrony Dzieci w Monachium, sfinansowanego między innymi przez fundację papieża Benedykta XVI.
Wśród zebranych biskupów są m.in. kard. Vinko Puljić z Bośni i Hercegowiny, przewodniczący Episkopatu Słowacji abp Stanislav Zvolenský, abp Paolo Pezzi z Federacji Rosyjskiej, z Polski – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Marian Rojek.
W gronie tym są także inni Polacy: przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich Ewa Kusz, ks. prałat Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej oraz o. Jerzy Norel, wicegenerał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Szczególne zadanie przypadło ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hannie Suchockiej, bowiem należy ona do czteroosobowego grona, które 9 lutego dokona podsumowania sympozjum i jego ewaluacji.
Na sympozjum pt. „Ku uzdrowieniu i odnowie”, które zorganizowano na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim do Rzymu przybyli przedstawiciele 110 konferencji episkopatów z całego świata oraz wyżsi przełożeni 30 zakonów. Obecni są biskupi m.in. z Austrii, Anglii i Walii, Francji, Luksemburga Albanii, Litwy, a także z Zimbabwe, Nepalu, Bangladeszu czy Indii. Przybył także przedstawiciel biskupów grekokatolickich z Ukrainy.
Obrady rozpoczną się dziś wieczorem o godz. 18, a w programie przewidziano m.in. wystąpienie prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Wiliama Lewady pt. „Seksualne wykorzystanie nieletnich. Wieloaspektowa odpowiedź na wyzwanie”.
Jutro natomiast uczestnicy międzynarodowego sympozjum spotkają się z ofiarami pedofilii w Irlandii oraz wezmą udział w liturgii pokutnej, której będzie przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Quellet.
Przy okazji tego spotkania zostanie zainaugurowane Centrum na rzecz ochrony dzieci z siedzibą w Monachium w Niemczech. Będzie to ośrodek kształcenia on-line przygotowujący materiały edukacyjne dla odpowiedzialnych za duszpasterstwo, związane z zapobieganiem i interwencją w przypadku nadużyć, z których będzie można korzystać na całym świecie. Inicjatywa cieszy się poparciem różnych kongregacji watykańskich i Sekretariatu Stanu, gdyż jest globalną reakcją na nadużycia w Kościele i w społeczeństwach.
Inspiracją do zorganizowania sympozjum był „Okólnik do Konferencji Episkopatów w sprawie opracowania «Wytycznych» dotyczących sposobów postępowania w przypadku nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych wobec osób niepełnoletnich”, wydany 16 maja 2011 r. przez Kongregację Nauki Wiary. Nakazuje ona episkopatom całego świata przygotowanie w ciągu roku wytycznych w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.