Od rana nie działa internetowa strona Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zablokowana prawdopodobnie przez hakerów. Na razie nie ma problemów z wejściem na strony innych resortów, premiera czy Sejmu.
Ministerstwo kultury opublikowało we wtorek wieczorem na swojej stronie internetowej pięć instrukcji dla polskiej delegacji, która w 2008 i 2009 r. brała udział w negocjacjach w sprawie umowy ACTA. W środę na stronie resortu miały pojawiać się kolejne dokumenty. Atak hakerów uniemożliwia zapoznanie się z nimi.
"Zgodnie z deklaracją pana premiera od wczoraj na stronie internetowej ministerstwa kultury (mkidn.gov.pl) publikowane są instrukcje negocjacyjne dla przedstawicieli Polski na posiedzenia organów przygotowawczych Rady Unii Europejskiej, podczas których dyskutowane było stanowisko UE dotyczące ACTA. W związku z trwającym od wczoraj atakiem DDoS na łącza internetowe MKiDN, dostęp do strony internetowej ministerstwa oraz obsługa poczty elektronicznej jest bardzo utrudniona. Obciążenie łącza wynosi obecnie 99,9 proc., a firewall odrzucił od wczoraj od godz. 20, ze względu na atak, ponad 25 milionów połączeń. Ilość połączeń przyjętych wynosi około 4 tys. - standardowa ilość połączeń w ciągu całego dnia wynosi około dwóch milionów" - poinformował PAP w środę rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.
DDoS (Distributed Denial of Service) to ataki, w których na dany sygnał wielka liczba komputerów zasypuje żądaniami udostępniania oferowanych usług system informatyczny ofiary. Dla każdego takiego żądania trzeba przydzielić zasoby: pamięć, pasmo sieciowe czy czas pracy procesora, co przy bardzo dużej liczbie żądań oznacza wyczerpanie zasobów, czyli zawieszenie usługi skutkujące przerwą w działaniu.
Ataki na strony internetowe administracji państwowej w związku z ACTA odnotowano wcześniej w weekend 21 i 22 stycznia. Hakerzy zablokowali wówczas m.in. strony Sejmu, premiera, MON i resortu kultury.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.