"Bronisław Komorowski apelował do litewskich Polaków, by byli dobrymi obywatelami", "Prezydent Polski zaczął wizytę od odwiedzenia rejonu solecznickiego, który licznie zamieszkują Polacy", "Prezydent powitany chlebem i skargami" - pisze w piątek litewska prasa.
Litewskie media, informując o czwartkowej wizycie prezydenta Polski na Litwie z okazji Święta Niepodległości, akcentują przede wszystkim jego spotkanie z przedstawicielami społeczności polskiej w Solecznikach, podczas którego dominował temat sytuacji polskiej mniejszości i jej problemów.
Dzienniki cytują wypowiedź prezydenta Komorowskiego w gimnazjum im. Jana Śniadeckiego, w której prezydent akcentował wagę oświaty polskiej na Litwie i zapewniał, że strona polska nadal będzie poświęcała temu wiele uwagi. Media odnotowują, że prezydent wskazał, iż każda mniejszość narodowa jest wartością dla kraju, w którym żyje, i że przedstawiciele mniejszości narodowej powinni być obywatelami swego kraju.
W ocenie litewskiego historyka i politologa Vladasa Sirutavicziusa, którego cytuje w piątek dziennik "Viliaus Diena", "z ust prezydenta nie padły żadne oskarżenia wobec Litwy". "Komorowski mówiąc, że bez oświaty w języku polskim na Litwie nie będzie polskiej mniejszości, stwierdził jedynie fakt i tyle" - mówi Sirutaviczius.
Jego zdaniem, "to, że po przybyciu na Litwę prezydent najpierw odwiedził Soleczniki, może wywoływać pewne pytania". "Nie zapominajmy jednak, że podobnie zachowuje się prezydent Dalia Grybauskaite, gdy przyjeżdża do Polski. Dlatego nie widzę tu też niczego nadzwyczajnego" - powiedział historyk.
Zaznaczył, że "tym razem żadnych zarzutów, jakie padały wcześniej ze strony wysokich urzędników polskich, Litwa nie usłyszała".
Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek gościł na Litwie z okazji Święta Niepodległości. Przed głównymi uroczystościami, które odbyły się w Wilnie w południe, prezydent odwiedził Soleczniki. Po wileńskich uroczystościach odbyło się spotkanie prezydentów obu krajów. Na zakończenie wizyty prezydent Komorowski złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem ku czci Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej w Ponarach.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.