W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski przewodniczył Eucharystii w katedrze siedleckiej, połączonej z obrzędami przedstawienia i wybrania przygotowujących się do chrztu katechumenów. W tym roku na podstawie świadectwa poręczycieli zostało dopuszczonych do kolejnych etapów chrześcijańskiego wtajemniczenia czworo katechumenów.
Przed rozpoczęciem Eucharystii katechumeni oraz ich poręczyciele wysłuchali katechezy biskupa wprowadzającej w obrzęd wybrania. Bp Kiernikowski podkreślił w niej, że patrząc na katechumenów oraz ich drogę dochodzenia do wiary w Chrystusa, ochrzczeni mogą ponownie odkryć swoją chrześcijańską tożsamość, czyli doświadczyć w sobie życia, które rodzi się ze śmierci. Przypomniał także o etapach chrześcijańskiego wtajemniczenia katechumenów i zaapelował do wspólnoty o podjęcie większej odpowiedzialności za życie Kościoła.
W homilii bp Kiernikowski mówił o przesłaniu, jakie wynika z przymierza Boga z Noem i o potopie, który był zapowiedzią chrztu. - Przez zatopienie w wodach chrztu umiera w nas stary człowiek, który chce przeprowadzić swoją rację. Chrzest otwiera przed nami nową jakość życia, które pochodzi od Boga - kontynuował bp Kiernikowski. Zwracając się do katechumenów zapewnił o radości, jaką przeżywa cała wspólnota z tego, że są ludzie gotowi złączyć swoje życie z Chrystusem. - Bóg przez wodę chrztu złączy was ze swoim Synem i wprowadzi do wspólnoty wierzących. Potrzeba nam dzisiaj większej świadomości, że Kościół to wspólnota ochrzczonych, którzy mają w sobie Ducha Jezusa Chrystusa – dodał.
Po homilii ks. prałat Eugeniusz Filipiuk, proboszcz parafii katedralnej w Siedlcach przedstawił kandydatów. Następnie biskup siedlecki zwrócił się do chrzestnych i poręczycieli, prosząc, by dali świadectwo o kandydatach. Obrzęd zakończył się odesłaniem wybranych.
Na początku Wielkiego Postu, który jest okresem bezpośredniego przygotowania do sakramentalnego wtajemniczenia, sprawuje się obrzęd wybrania, czyli wpisania imion katechumenów do tzw. Księgi Wybranych. Po wysłuchaniu opinii poręczycieli i katechetów, Kościół przez posługę biskupa przyjmuje potwierdzenie decyzji ze strony katechumenów, ocenia stopień ich przygotowania i decyduje o tym, czy mogą przystąpić do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej: chrztu, bierzmowania i Eucharystii.
Obrzęd wybrania zamyka właściwy katechumenat, a więc czas przygotowania do tych sakramentów. Aby katechumen mógł być zapisany jako "wybrany", wymaga się od niego wiary wypływającej z nawrócenia i świadomej decyzji na przyjęcie sakramentów Kościoła. Czworo katechumenów w diecezji siedleckiej na podstawie świadectwa poręczycieli zostało dopuszczonych do kolejnych etapów chrześcijańskiego wtajemniczenia.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.