„Kościół zwołuje stany generalne rodziny” – poinformowali dziś w czasie konferencji prasowej w Mediolanie organizatorzy VII Światowego Spotkania Rodzin.
Wielkie wydarzenie, na które przyjedzie kilka tysięcy rodzin z całej Europy (jak dotąd zgłosiło się 5 tys., przyjmowanie zgłoszeń trwa: http://www.family2012.com/) odbędzie się w Mediolanie od 30 maja do 1 czerwca. Gościem najważniejszym spotkania będzie Benedykt XVI.
Spotkanie połączono z Międzynarodowym Kongresem teologicznym i pastoralnym o rodzinie. Wszystko będzie się toczyć w siedmiu miastach ambrozjańskiej diecezji: w Brescii, Bergamo, Pavii, Como, Lodi, Bosisio, Parini. „Będzie to wielki moment refleksji teologicznej nad eklezjalnym wymiarem rodziny, ale przede wszystkim wymiany doświadczeń i słuchania siebie nawzajem, duchownych i rodzin” – mówił w czasie konferencji kard. Angelo Scola, metropolita Mediolanu. Debata będzie toczyć się na wielu płaszczyznach – religijnej, socjologicznej, psychologicznej, wokół dwóch wielkich tematów: praca i święto. To, jak podkreślają organizatorzy, dwa pola, gdzie rodzina otwiera się na społeczeństwo, a społeczeństwo przenika do życia rodziny.
W programie przewidziano 31 wydarzeń, spotkań, prelekcji. Rodziny będą reprezentować 27 krajów. Wysłuchają 104 osobistości życia politycznego i kulturalnego Europy, i będą z nimi dyskutować. W panelach wezmą udział kardynałowie: Sean O’Malley, arcybiskup Bostonu, Philippe Barbarin, arcybiskup Lyonu, Gianfranco Ravasi, przewodniczący papieskiej Rady ds. Kultury i Angelo Scola z Mediolanu. Będą też biskupi i profesorowie wyższych uczelni (psychologowie, teologowie, socjologowie, demografowie, ekonomiści, prawnicy, dziennikarze, pisarze).
W czasie Kongresu przewidziano tez wydarzenie specjalne: Parlament dzieci. Dla najmłodszych pociech będzie zapewniona opieka, zabawy na czas, kiedy rodzice wezmą udział w panelach dyskusyjnych. Parlament dzieci zaś będzie forum dyskusji o tym, jak świat dorosłych i swoje miejsce w rodzinie i społeczeństwie widzą dzieci. Przekrój wieku tego specjalnego zgromadzenia przewidziano na od 3 do 17 lat. Na zakończenie Spotkania Mszę św. odprawi papież.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.