Polska może być celem pierwszej wizyty zagranicznej nowego prezydenta Niemiec Joachima Gaucka. Według źródeł dyplomatycznych w Berlinie do takiej wizyty mogłoby dojść już 26-27 marca.
Gauck zostanie zaprzysiężony na urząd głowy państwa w najbliższy piątek, 23 marca. Wielokrotnie zapewniał, że Polska jest "bliska jego sercu".
"Polska, która w swojej historii przedkładała wolność nad bezpieczeństwo, która bardziej hołdowała powstańcowi niż poddanemu i której obywatele zdecydowanie bardziej cenią sobie +mniej państwa w państwie+, niż zbyt +wiele państwa w państwie+, taka Polska może pozbawić niektórych w Europie, np. Niemców, lęków i natchnąć ich odwagą" - podkreślił na początku marca w wystąpieniu na Uniwersytecie Łódzkim.
Już w 2010 roku, gdy po raz pierwszy kandydował na prezydenta Niemiec, powiedział dziennikarzom, że gdyby wygrał, to w pierwszą zagraniczną podróż chciałby udać się właśnie do Polski.
Prezydent Komorowski zaprosi Joachima Gaucka do odwiedzenia Polski - dowiedziała się nieoficjalnie IAR. W najbliższym czasie ma dojść do rozmowy telefonicznej pomiędzy Bronisławem Komorowskim, a niemieckim prezydentem elektem. Strona polska ma nadzieję, że nowowybrany prezydent Niemiec mógłby przyjechać jeszcze w marcu i że byłaby to jego pierwsza podróż zagraniczna po objęciu urzędu..
Poprzednicy Gaucka, czyli prezydenci Horst Koehler i Christian Wulff również w pierwszą zagraniczną podróż udawali się do Polski.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.