Premier Donald Tusk zadeklarował w czwartek, że jest gotów zaprezentować kompromisowy projekt reformy emerytalnej na posiedzeniu Komisji Trójstronnej. Deklaracja szefa rządu to odpowiedź na krytykę działaczy związkowych dotyczącą porozumienia koalicji PO-PSL w sprawie emerytur.
Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak zaprezentowali na wspólnej konferencji prasowej kompromisowy projekt zakładający m.in. stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia.
Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda porozumienie między koalicjantami w sprawie emerytur nazwał "oszustwem i zgniłym kompromisem". Przypomniał, że nie taki projekt był konsultowany w Komisji Trójstronnej.
Pytany o krytyczne słowa związkowców, Tusk przypomniał, że w ubiegły czwartek w sprawie wieku emerytalnego odbyło się posiedzenie Komisji Trójstronnej. "Na posiedzeniu Komisji Trójstronnej, w którym uczestniczyłem, które było podsumowaniem konsultacji, bardzo wyraźnie mówiłem - rzecz zresztą oczywiście logiczną, działacze związkowi nie mogą udawać, że nie wiedzą, o co chodzi - że przedstawiliśmy projekt do konsultacji, wysłuchaliśmy różnych opinii i te opinie znalazły wyraz w projekcie, jaki dzisiaj przedstawiliśmy" - powiedział premier dziennikarzom.
Jak ocenił, słowa związkowców to "raczej związkowa propaganda, niż merytoryczne podejście do sprawy". "Tak ustaliliśmy - konsultacje są po to, żeby wysłuchać i to, co z punktu widzenia autorów projektu jest sensowne i celowe, uwzględnić. I to się stało. Te konsultacje miały bardzo sensowny charakter i osiągnęły swój cel. Gdyby miało być tak, że my konsultujemy ze związkami, związki nam coś podpowiadają, my to częściowo uwzględniamy, a związki żądają teraz +znowu z nami konsultujcie+, to byłoby to jakieś takie fatalne perpetuum mobile, samo by się napędzało i te konsultacje nigdy nie znalazłyby końca" - ocenił Tusk.
Jak zauważył, związki zawodowe mają swoich "formalnych i nieformalnych" przedstawicieli w Sejmie, w związku z tym "czas na to, by wpływać jeszcze na ostateczny kształt projektu, będą miały". "Natomiast konsultacje w ramach Komisji Trójstronnej nad tym projektem zakończyły się" - zaznaczył.
Zadeklarował jednak gotowość do prezentacji kompromisowego projektu w Komisji Trójstronnej. "Tak, jak się zobowiązałem, będę gotowy do szczegółowej prezentacji tego projektu także w Komisji Trójstronnej. Chętnie spotkam się ze wszystkimi partnerami związkowymi, żeby szczegółowo wytłumaczyć, na czym polega ostateczna wersja projektu" - zapewnił premier.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.