Odwiedź apartamenty papieża

Wierni mogą zwiedzać w poniedziałek, w 7. rocznicę śmierci Jana Pawła II, apartamenty papieskie w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym (Wielkopolskie). Papież przebywał w Licheniu od 6 do 8 czerwca 1999 r.

Podczas pielgrzymki Jan Paweł II ofiarował Matce Bożej Licheńskiej jako wotum różaniec i kielich z pateną. Pobłogosławił budowaną wtedy bazylikę. Po mszy św. poleciał śmigłowcem do Bydgoszczy i Torunia, a wieczorem wrócił na nocleg do Lichenia.

Apartamenty, tzw. papieżówka, są otwierane zaledwie kilka razy w roku. W niezmienionym stanie zachowano tam pokój dzienny, kaplica i sypialnia. Jedynie pomieszczenie, które pełniło w czasie pielgrzymki rolę jadalni, zostało przekształcone na papieską bibliotekę. Zgromadzono w niej medaliony, książki, zdjęcia, programy pielgrzymek. Można też obejrzeć również dary, które papież pozostawił w Licheniu: kielich z pateną, różaniec, stułę, piuskę oraz lekcjonarz.

Jest też kremowa mitra (papieskie nakrycie głowy) ufundowana Janowi Pawłowi II przez księży marianów z USA. Licheń zawdzięcza ją kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, którego gospodarze sanktuarium - księża marianie - poprosili o przekazanie do zbiorów bibliotecznych pamiątki po papieżu.

Wieczorem zostanie odprawiona msza św., podczas której wierni będą dziękować za dar życia bł. Jana Pawła II i prosić o jego rychłą kanonizację. O godz. 21.37 przejdą pod pomnik papieża i odśpiewają tam "Barkę" - ukochaną pieśń Jana Pawła II.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki.

Apartamenty można zwiedzać do godz. 16.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  wieczór
  -1°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  wiecej »