Szczyt północnoamerykański w Białym Domu

Premier Kanady Stephen Harper i prezydent Meksyku Felipe Calderon spotkali się w poniedziałek z prezydentem Barackiem Obamą w Białym Domu na szczycie państw Ameryki Północnej. W rozmowie trzech przywódców dominowały problemy energetyki i walka z narkotykami.

W tej ostatniej sprawie nie oczekuje się żadnych porozumień, ponieważ Calderon kończy wkrótce swoje sześcioletnie rządy. Nowy prezydent Meksyku zostanie wybrany w wyborach 1 lipca.

W stosunkach USA z Kanadą najważniejsza stała się ostatnio kwestia ropociągu Keystone XL, który miał doprowadzać ropę ze złóż w kanadyjskim stanie Alberta do rafinerii w Teksasie nad Zatoką Meksykańską.

Obama zablokował budowę ropociągu pod naciskiem organizacji ochrony środowiska. Przekonywały one, że inwestycja na północnym odcinku biegnącym przez stan Nebraska mogłaby poczynić spustoszenia w tamtejszych zasobach wody.

Oficjalnie decyzja w sprawie ropociągu Keystone została odłożona do czasu przeprowadzenia gruntowniejszej oceny jego skutków ekologicznych. W praktyce budowę wstrzymano co najmniej do wyborów prezydenckich w USA w listopadzie.

W rezultacie Kanada dała do zrozumienia, że może ograniczyć eksport ropy do USA i szukać nowych rynków zbytu, na przykład w Chinach.

Szczyt w Waszyngtonie poprzedziło zeszłotygodniowe spotkanie ministrów obrony USA, Kanady i Meksyku, którzy naradzali się w sprawie poprawy skuteczności walki z międzynarodowymi kartelami narkotykowymi. Szefowie resortów zapowiedzieli wzmocnienie patroli kontrolujących wody przybrzeżne i częstsze inspekcje statków w portach.

W Meksyku wojna wypowiedziana narkokartelom przez Calderona prawie 6 lat temu pochłonęła około 50 000 ofiar, w tym wielu cywilów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  wieczór
  -1°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  wiecej »