W drugą rocznicę katastrofy smoleńskiej minister obrony Tomasz Siemoniak złoży kwiaty przed pamiątkową tablicą na dziedzińcu MON. Uroczystości z udziałem kierownictwa MON i najwyższych rangą dowódców odbędą się na cmentarzach i w Katedrze Polowej WP.
"Uroczystości będą miały dwa wymiary - oficjalny i indywidualny - przyjaciele, znajomi i koledzy wojskowych, którzy zginęli, uczczą ich pamięć, hołd tragicznie zmarłym będą mogły oddać osoby prywatne" - powiedział doradca ministra obrony Janusz Walczak.
Część oficjalną rozpocznie szef MON, składając o godz. 7.40 na dziedzińcu MON przy ul. Klonowej kwiaty przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych żołnierzy oraz zwierzchnika sił zbrojnych - prezydenta oraz szefa BBN.
Od godz. 7.30 do 15 dziedziniec MON będzie otwarty, osoby prywatne będą miały dostęp do tablicy i do wystawy portretów wojskowych - ofiar katastrofy, warunkiem wejścia będzie posiadanie dokumentu ze zdjęciem.
Minister obrony Tomasz Siemoniak i szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch o godz. 8.10 wezmą udział w uroczystości przed pomnikiem ofiar katastrofy na wojskowych Powązkach. O godz. 8.50 złożą wiązanki kwiatów na grobach wojskowych ofiar katastrofy smoleńskiej.
O godz. 8.41, w godzinę katastrofy, wiceminister obrony Zbigniew Włosowicz złoży wieniec i zapali znicz na grobie swojego tragicznie zmarłego poprzednika Stanisława Jerzego Komorowskiego na powązkowskim cmentarzu katolickim. W Wilanowie wiceszef MON złoży kwiaty na grobie byłego ministra obrony Jerzego Szmajdzińskiego. O tej samej porze, na cmentarzach w całej Polsce, zapłoną także znicze na grobach związanych z wojskiem osób, które zginęły w katastrofie.
Szef MON weźmie udział w rozpoczynającej się o godz. 10 w Katedrze Polowej WP uroczystej mszy połączonej ze złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy oraz na grobach bp. Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego.
10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu z delegacją na uroczystości katyńskie zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, najwyżsi dowódcy z szefem Sztabu Generalnego gen. Franciszkiem Gągorem i wojskowa załoga samolotu.
/
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.