Trzy bezdomne rodziny imigrantów wprowadziły się do budynku, który udostępnił im ordynariusz francuskiej diecezji Saint-Brieuc w Bretanii, bp Denis Moutel.
Jest to element pomocy, jaką miejscowi katolicy świadczą osobom potrzebującym.
O swej decyzji bp Moutel poinformował podczas Mszy w Wielki Czwartek. Do domu, w którym dotychczas mieściły się biura wikariusza generalnego diecezji i wikariuszy biskupich, wprowadziły się rodziny pochodzące z Afryki i Kaukazu, od tygodnia niemające dachu nad głową, gdyż musiały opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. Pozostaną tu na czas nieokreślony. Ordynariusz Saint-Brieuc odwiedził je w Wielki Piątek przed południem.
– Decyzja ta została podjęta w wyniku modlitwy biskupa i prac grupy refleksji złożonej z jego współpracowników – ujawnił wikariusz generalny diecezji, ks. Gérard Nicole. Konsultowani także byli katolicy świeccy zaangażowani w pomoc imigrantom.
W ogłoszonym komunikacie bp Moutel wyjaśnił, że jego gest wpisuje się w tradycję gościnności, znaną od dawna w Kościele. – Miłość Chrystusa przynagla nas do stania przy tych, za których oddał On swe życie – napisał hierarcha.
Również dom księży emerytów w Plédran udostępnił imigrantowi jedno ze swych jednopokojowych mieszkań. Z kolei lokalne Stowarzyszenie Pomocy Pracownikom-Imigrantom (ASTI) i Secours Catholique (francuski odpowiednik Caritas) zapewniły dach nad głową trzem rodzinom. Budynek na ten cel przekazały władze miasta Saint-Brieuc. Katolicy podejmują dalsze starania, by pozostałe rodziny znalazły tymczasowe schronienie w okolicy. Kilka rodzin udało się już umieścić w miejscowościach Binic i Saint-Jacut-de-la-Mer. A mieszkańcy parafii w Saint-Marie des Vallées od sześciu lat zrzucają się na utrzymanie mieszkania dla bezdomnej rodziny.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.