Choć słowo „objawienie” kojarzy się z czymś zarezerwowanym dla wybranych osób, to dostęp do Bożego Objawienia ma każdy chrześcijanin, który z wiarą czyta Biblię. W niej żywy Bóg wciąż do nas mówi.
Uznane przez Kościół objawienia prywatne są pomocne, ale nie ma obowiązku z nich korzystać. „Bóg zapalił potężny reflektor, który mocnym snopem prawdy oświetla nam drogę do nieba. – stwierdza ks. Jaklewicz – A jednak nieraz z uporem szukamy jakiejś dodatkowej latareczki czy światełka. Dlaczego czasem łatwiej ufamy prywatnym wizjom niż prawdzie Ewangelii, głoszonej od dwóch tysięcy lat przez Kościół?”.
Poza tym w numerze:
Maleńka [Marcin Jakimowicz]
„Jak w kilku zdaniach opisać tę pogodną, uśmiechniętą, drobną postać w błękitnym habicie? Zarażała siostry zaufaniem do Jezusa, miłością do Jego najmniejszych sióstr i braci” – opisuje s. Magdalenę Hutin Marcin Jakimowicz. Jako 40-latka spakowała manatki i ruszyła na Saharę, by – jak wiele lat wcześniej Karol de Foucauld – wieść ukryte, ciche życie wśród muzułmanów. Nie chciała być „matką założycielką” żadnego nowego zgromadzenia. Znalazło się jednak sporo chętnych, by podążać jej śladami. Obecnie Zgromadzenie Małych Sióstr Jezusa ma domy w 67 krajach świata, a prawie 300 wspólnot skupiających siostry 70 narodowości modli się na wszystkich kontynentach.
Żydzi od Jezusa [ks. Tomasz Jaklewicz]
Rabin Frank Lowinger opowiada w rozmowie z ks. Tomaszem Jaklewiczem o spotkaniu Jezusa i wierze Żydów mesjanistycznych. Mówi, że po przeczytaniu Ewangelii wg św. Mateusza zdał sobie sprawę, że Jezus i Jego uczniowie byli Żydami. Wierzy, że podążając za Jezusem, żydowskim Mesjaszem, pozostaje nadal Żydem, tak jak Jego pierwsi uczniowie pozostali Żydami, zachowywali tradycje i obyczaje swojego narodu. Rabin stwierdza, że celem Żydów mesjanistycznych jest dawanie świadectwa tym Żydom, do których nie dociera ani Kościół katolicki, ani protestancki.
Białe (jak na) lekarstwo [Agata Puścikowska]
„Mleka matki nie da się zastąpić nawet najlepszą mieszanką!” – mówi dr Wilińska, ordynator oddziału noworodków przy warszawskim szpitalu im. Orłowskiego. To właśnie przy tym szpitalu udało się otworzyć jedyny w Polsce bank mleka kobiecego. Służy niemowlętom, których mamy z różnych przyczyn (najczęściej z powodu przedwczesnego porodu), nie są w stanie karmić naturalnie. W banku mleko jest specjalistycznie badane, przechowywane, pasteryzowane metodą, która niszczy wirusy, a nie niszczy wartości odżywczo-leczniczych. Tymczasem matki, które z różnych powodów nie mogą karmić piersią, coraz częściej decydują się na kupno pokarmu od niesprawdzonych mamek. „To niebezpieczne: nigdy nie wiadomo, czy mamka jest zdrowa” – zwraca uwagę Aleksandra Wesołowska, jedna z założycielek banku – „Nawet najlepsza przyjaciółka, która zechce ofiarować nadmiar pokarmu, może przecież nie wiedzieć, że jest nosicielką jakiegoś wirusa”.
Ludzie prawo piszą [Jacek Dziedzina]
Od 1 kwietnia każdy mieszkaniec Unii może zgłaszać Komisji Europejskiej tzw. europejskie inicjatywy obywatelskie. Taką możliwość przewidywał obowiązujący traktat lizboński. Oczywiście nie dzieje się to automatycznie i wymaga przejścia niezwykle skomplikowanego i długiego procesu. Osiem kroków przewidzianej w tym procesie ścieżki legislacyjnej opisuje Jacek Dziedzina.
Barokowy zawrót głowy [Marcin Jakimowicz]
„Krzeszów zachwyca już na pierwszy rzut oka. W tonącej w zieleni, opasanej górami wiosce nie znajdziemy szaroburych bloków szpecących krajobraz. Jest barok” – z podziwem pisze Marcin Jakimowicz. Po latach remontu zespół klasztorny powrócił do dawnego blasku. Określenia używane w folderach informacyjnych o tym miejscu („perła baroku”, „cud europejskiej architektury”) nie są ani trochę przesadzone. Ikona Matki Bożej Łaskawej jest największym skarbem Krzeszowa. To najstarsza ikona w Polsce i jedna z pięciu najstarszych ikon maryjnych w Europie.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.