KUL: Tydzień Eklezjologiczny

Temat 44. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II „Nowa Ewangelizacja przebudzeniem dla Europy" opatrzony został ponadto zdaniem Jezusa: „Ona nie umarła, tylko śpi...” (Mk 5, 39).

Od 23. kwietnia odbywają się spotkania komentujące tradycyjne i współczesne drogi ewangelizacji w Polsce i na całym kontynencie, formację duchownych i świeckich, a także towarzyszące takim działaniom cierpienie, odwagę i radość.

Organizatorem Tygodnia jest Koło Naukowe Teologów. Jego prezes Paula Rączka wyraża nadzieję, że chrześcijańska w swych korzeniach Europa nie wyzbyła się wiary, a tylko pozostaje w stanie specyficznego duchowego uśpienia. Uczestnikami spotkań są biskupi, księża, zakonnicy, siostry zakonne, teologowie i przedstawiciele różnych środowisk podejmujących dzieło Nowej Ewangelizacji. W dzisiejszej prezentacji słownej oraz w postaci Targów Nowej Ewangelizacji udział biorą m. in. przedstawiciele dwumiesięcznika świadectw „Miłujcie się”, wokół którego powstał Ruch Czystych Serc i Ruch Wiernych Serc (osoby opuszczone przez współmałżonków). 14 wersji językowych czasopisma ma łączny roczny nakład 1,5 mln egzemplarzy! W dyskusje włącza się Kamil, ewangelizator z Przystanku Jezus. „Łatwiej ewangelizować tam, aniżeli np. podczas ogólnomiejskich imprez studenckich w Lublinie” – zauważa. Innym przykładem posłużył się bp prof. Andrzej Czaja z Opola: „Parafialne przyzwyczajenie sprawia, że czasem na wielkanocne zawołanie «Chrystus zmartwychwstał» można w śląskiej parafii usłyszeć odpowiedź: «A dyć wiem!» W domyśle: nie ma co zawracać głowy”.

Bp prof. Zbigniew Kiernikowski z Siedlec, związany z drogą neokatechumenalną, charakteryzując seminaryjną formację kapłańską podkreślił konieczność rozpoczęcia od zdiagnozowania „dziur” we własnej duchowości, aby potem móc prawdziwie doświadczyć mocy Bożej i dzielić się nią. Wówczas dopiero człowiek będzie miał siłę, by nie wstydzić się Ewangelii.

Różne wymiary bycia zarazem gorliwym świadkiem i kompetentnym nauczycielem wymagają odpowiedniego języka ewangelizacji, od codziennych homilii po język komunikatywny dla subkultur. To temat podjęty przez teologa i dziennikarza prof. Karola Klauzę. Szczególnym jednak wyzwaniem jest cierpienie, stanowiące istotny zasiew ewangelizacji – także duchowe. Po swoich chrystologicznych wykładach bp Czaja oraz ks. prof. Jerzy Szymik zatrzymali się w dyskusji m.in. nad doświadczeniem sytuacji „zgody na to, że drugi mnie boli” (np. ból rodziców, których dzieci żyją w związkach niesakramentalnych). „To najwyższy rejestr miłości” – skomentował ks. Szymik, którego poproszono także o wieczór poetycki w ramach Tygodnia.

Pierwszym wykład 44. Tygodnia Eklezjologicznego na temat „Nowa Ewangelizacja według Benedykta XVI” wygłosił założyciel Katolickiego Stowarzyszenia Nowej Ewangelizacji ks. Marian Królikowski, od grudnia będący konsultorem niedawno utworzonej Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Słuchaczom Radia Watykańskiego życzył: „Kiedy minie «burza ewangelizacyjna», kiedy «temat się przeżyje» i miną wszystkie akcje, oby razem z tą burzą nie przeminęło nasze zaangażowanie w Nową Ewangelizację”.

Ostatnim akcentem Tygodnia będzie skierowanie uwagi na Ducha Świętego. O jego odkrywaniu, pokochaniu i powierzeniu się mu mówić będzie 26 kwietnia ks. prof. Krzysztof Guzowski, muzyką zaś wyrazi to zespół „Full Power Spirit”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »