Reklama

Nowe wyjście oznacza wyruszenie w drogę

Nowe wyjście oznacza wyruszenie w drogę oraz zakłada wolę zmian i odnowy – przypomniał Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników 98. Katholikentagu.

Reklama

To największe zgromadzenie katolików niemieckich odbywa się w dniach 16-20 maja w Mannheim (Badenia-Wirtembergia) pod hasłem „Odważyć się na nowe wyjście”. Papież podkreślił, że odnowa wiary musi mieć miejsce w Kościele i z Kościołem. Zachęcił też swych rodaków do nowego zapału ewangelizacyjnego.

Nawiązując do tego hasła, Ojciec Święty zaznaczył, że aby coś rozpocząć na nowo, trzeba być gotowym pozostawić za sobą stare sprawy i otworzyć się na nowe. „Jakie znaczenie ma to wszystko dla wspólnoty chrześcijańskiej, która, jak to obrazowo przedstawił św. Paweł, jest mistycznym Ciałem Chrystusa?” – zapytał papież. Wyjaśnił, że Chrystus jest Głową, a my członkami. „Nie możemy manipulować Kościołem w jego głowie, ale jako członkowie jesteśmy wezwani do kierowania się ciągle na nowo ku Głowie, «który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala» (Hbr 12, 2)”.

„Odnowa przynosi owoce wtedy, gdy wychodzi od tego, że jest prawdziwą nowiną Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem” – przypomniał autor przesłania. Zwrócił uwagę, że „każdy jest powołany do troski o swoje życie wiarą, do przeżywania jej i dbania o to, aby wzrastała, nie zapominając jednak o tym, że w swej wierze nie jesteśmy sami, odizolowani od innych: wierzymy we wspólnotę Kościoła”. „Rozpocząć na nowo dla każdego ochrzczonego oznacza rozpocząć na nowo w Kościele i z Kościołem” – podkreślił Ojciec Święty.

Zaznaczył następnie, że zaangażowanie każdego ochrzczonego w nową ewangelizację jest niepodważalne i dodał, że także „nasza ziemia potrzebuje nowego zapału misyjnego i apostolskiego”. „Tylko w ludzkości, w której panuje «cywilizacja miłości», można zakosztować prawdziwego i trwałego pokoju” – stwierdził papież. Przypomniał, że „jako Kościół mamy zadanie głoszenia w sposób jasny i otwarty dobrej nowiny Ewangelii”.

Oddzielną część swego orędzia Benedykt XVI poświęcił młodzieży. Zaznaczył, że wielu z nich spotkał w ubiegłym roku w Madrycie w czasie Światowego Dnia Młodzieży, a następnie w kilka tygodni później we Fryburgu Bryzgowijskim w ramach obchodów święta św. Wigiliusza podczas swej podróży do Niemiec. „Miejcie odwagę ukierunkować swe życie na Jezusa Chrystusa. Umacniajcie się wzajemnie w wierze. Bądźcie wśród swych przyjaciół w szkole i w pracy świadkami Ewangelii. I tak jak Chrystus kocha Kościół, tak i my chcemy kochać Kościół” – zaapelował Ojciec Święty. Wezwał swych młodych adresatów do utożsamiania się z Kościołem, „gdyż sam Chrystus utożsamia się z Kościołem i w ten sposób utożsamia się z każdym z nas”.

Na zakończenie papież przypomniał o Roku Wiary, który zwołał z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i życzył, aby Katholikentag mógł być „świętem wiary i aby mógł pomóc odkryć na nowo wiarę Kościoła w jej pięknie i jej świeżości”.

Organizatorzy tegorocznego spotkania – Centralny Komitet Katolików Niemieckich i achidiecezja fryburska – spodziewają się, że w debatach na temat wewnętrznych reform w Kościele oraz przyszłości społecznej i politycznej weźmie udział wielu chrześcijan. Dotychczas przyjęto 60 tysięcy zgłoszeń. Swój udział zapowiedzieli m.in. prezydent Niemiec Joachim Gauck, kanclerz Angela Merkel oraz wielu ministrów i premierów niemieckich krajów związkowych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama