Nowe wyjście oznacza wyruszenie w drogę oraz zakłada wolę zmian i odnowy – przypomniał Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników 98. Katholikentagu.
To największe zgromadzenie katolików niemieckich odbywa się w dniach 16-20 maja w Mannheim (Badenia-Wirtembergia) pod hasłem „Odważyć się na nowe wyjście”. Papież podkreślił, że odnowa wiary musi mieć miejsce w Kościele i z Kościołem. Zachęcił też swych rodaków do nowego zapału ewangelizacyjnego.
Nawiązując do tego hasła, Ojciec Święty zaznaczył, że aby coś rozpocząć na nowo, trzeba być gotowym pozostawić za sobą stare sprawy i otworzyć się na nowe. „Jakie znaczenie ma to wszystko dla wspólnoty chrześcijańskiej, która, jak to obrazowo przedstawił św. Paweł, jest mistycznym Ciałem Chrystusa?” – zapytał papież. Wyjaśnił, że Chrystus jest Głową, a my członkami. „Nie możemy manipulować Kościołem w jego głowie, ale jako członkowie jesteśmy wezwani do kierowania się ciągle na nowo ku Głowie, «który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala» (Hbr 12, 2)”.
„Odnowa przynosi owoce wtedy, gdy wychodzi od tego, że jest prawdziwą nowiną Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem” – przypomniał autor przesłania. Zwrócił uwagę, że „każdy jest powołany do troski o swoje życie wiarą, do przeżywania jej i dbania o to, aby wzrastała, nie zapominając jednak o tym, że w swej wierze nie jesteśmy sami, odizolowani od innych: wierzymy we wspólnotę Kościoła”. „Rozpocząć na nowo dla każdego ochrzczonego oznacza rozpocząć na nowo w Kościele i z Kościołem” – podkreślił Ojciec Święty.
Zaznaczył następnie, że zaangażowanie każdego ochrzczonego w nową ewangelizację jest niepodważalne i dodał, że także „nasza ziemia potrzebuje nowego zapału misyjnego i apostolskiego”. „Tylko w ludzkości, w której panuje «cywilizacja miłości», można zakosztować prawdziwego i trwałego pokoju” – stwierdził papież. Przypomniał, że „jako Kościół mamy zadanie głoszenia w sposób jasny i otwarty dobrej nowiny Ewangelii”.
Oddzielną część swego orędzia Benedykt XVI poświęcił młodzieży. Zaznaczył, że wielu z nich spotkał w ubiegłym roku w Madrycie w czasie Światowego Dnia Młodzieży, a następnie w kilka tygodni później we Fryburgu Bryzgowijskim w ramach obchodów święta św. Wigiliusza podczas swej podróży do Niemiec. „Miejcie odwagę ukierunkować swe życie na Jezusa Chrystusa. Umacniajcie się wzajemnie w wierze. Bądźcie wśród swych przyjaciół w szkole i w pracy świadkami Ewangelii. I tak jak Chrystus kocha Kościół, tak i my chcemy kochać Kościół” – zaapelował Ojciec Święty. Wezwał swych młodych adresatów do utożsamiania się z Kościołem, „gdyż sam Chrystus utożsamia się z Kościołem i w ten sposób utożsamia się z każdym z nas”.
Na zakończenie papież przypomniał o Roku Wiary, który zwołał z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II i życzył, aby Katholikentag mógł być „świętem wiary i aby mógł pomóc odkryć na nowo wiarę Kościoła w jej pięknie i jej świeżości”.
Organizatorzy tegorocznego spotkania – Centralny Komitet Katolików Niemieckich i achidiecezja fryburska – spodziewają się, że w debatach na temat wewnętrznych reform w Kościele oraz przyszłości społecznej i politycznej weźmie udział wielu chrześcijan. Dotychczas przyjęto 60 tysięcy zgłoszeń. Swój udział zapowiedzieli m.in. prezydent Niemiec Joachim Gauck, kanclerz Angela Merkel oraz wielu ministrów i premierów niemieckich krajów związkowych.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.