Duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego abp Canterbury Rowan Williams podczas uroczystego nabożeństwa w nowo odnowionej barokowej katedrze św. Pawła podziękował Elżbiecie II za 60 lat panowania i służbę dla kraju oraz Wspólnoty Narodów (Commonwealthu).
Ludzie czekający przed katedrą na przybycie 86-letniej monarchini na jej widok odśpiewali "God save the Queen". Wejście Elżbiety II do katedry walijscy gwardziści powitali fanfarami.
W czasie nabożeństwa premier David Cameron odczytał list św. Pawła do Rzymian, a chór dziecięcy odśpiewał nowo skomponowany hymn "The Call of Wisdom". Grano muzykę Williama Waltona.
Elżbieta II wystąpiła w kostiumie koloru mięty z wkomponowanymi w niego małymi kwiatkami w kształcie gwiazdy.
Z powodu choroby księcia Edynburga Filipa, Elżbiecie II towarzyszyła jedna z jej dam dworu, lady Diana Marion. W czasie uroczystego przejazdu z parlamentu do Pałacu Buckingham, zaplanowanej po południu, będzie miała u boku księżną Kornwalii, Camillę, żonę następcy tronu księcia Karola.
Jak zwracają uwagę komentatorzy, świadczy to o pełnej akceptacji Camilli, która po tragicznej śmierci księżnej Walii Diany w 1997 roku, pierwszej żony Karola, nie była akceptowana przez opinię publiczną i do rodziny królewskiej była wprowadzana stopniowo.
Księżna Cambridge Catherine - żona wnuka Elżbiety II księcia Williama - wystąpiła w koronkowej sukience zaprojektowanej przez dom mody Alexandra McQueena, którego dyrektorka artystyczna Sarah Burton w ubiegłym roku zaprojektowała dla niej suknię ślubną.
Następnym etapem wtorkowych obchodów 60-lecia panowania Elżbiety II były dwa bankiety: w siedzibie Lorda Mayora londyńskiego City - Mansion House oraz w Westminster Hall - najstarszej części parlamentu, gdzie w przeszłości przemawiali m.in. papież Benedykt XVI i prezydent USA Barack Obama.
Pozostali członkowie rodziny królewskiej z księciem Karolem wzięli udział w bankiecie w ratuszu (Guildhall), gdzie w kwietniu 1991 roku podejmowano Lecha Wałęsę.
W planowanej paradzie wojskowej weźmie udział sześć orkiestr na czele z centralną orkiestrą sił powietrznych RAF. Przewidziany jest też pokaz lotniczy z udziałem samolotów, którymi w czasie II wojny światowej latali polscy lotnicy m.in. Spitfire'ów.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.