Królowa w diamentowym blasku

Duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego abp Canterbury Rowan Williams podczas uroczystego nabożeństwa w nowo odnowionej barokowej katedrze św. Pawła podziękował Elżbiecie II za 60 lat panowania i służbę dla kraju oraz Wspólnoty Narodów (Commonwealthu).

Ludzie czekający przed katedrą na przybycie 86-letniej monarchini na jej widok odśpiewali "God save the Queen". Wejście Elżbiety II do katedry walijscy gwardziści powitali fanfarami.

W czasie nabożeństwa premier David Cameron odczytał list św. Pawła do Rzymian, a chór dziecięcy odśpiewał nowo skomponowany hymn "The Call of Wisdom". Grano muzykę Williama Waltona.

Elżbieta II wystąpiła w kostiumie koloru mięty z wkomponowanymi w niego małymi kwiatkami w kształcie gwiazdy.

Z powodu choroby księcia Edynburga Filipa, Elżbiecie II towarzyszyła jedna z jej dam dworu, lady Diana Marion. W czasie uroczystego przejazdu z parlamentu do Pałacu Buckingham, zaplanowanej po południu, będzie miała u boku księżną Kornwalii, Camillę, żonę następcy tronu księcia Karola.

Jak zwracają uwagę komentatorzy, świadczy to o pełnej akceptacji Camilli, która po tragicznej śmierci księżnej Walii Diany w 1997 roku, pierwszej żony Karola, nie była akceptowana przez opinię publiczną i do rodziny królewskiej była wprowadzana stopniowo.

Księżna Cambridge Catherine - żona wnuka Elżbiety II księcia Williama - wystąpiła w koronkowej sukience zaprojektowanej przez dom mody Alexandra McQueena, którego dyrektorka artystyczna Sarah Burton w ubiegłym roku zaprojektowała dla niej suknię ślubną.

Następnym etapem wtorkowych obchodów 60-lecia panowania Elżbiety II były dwa bankiety: w siedzibie Lorda Mayora londyńskiego City - Mansion House oraz w Westminster Hall - najstarszej części parlamentu, gdzie w przeszłości przemawiali m.in. papież Benedykt XVI i prezydent USA Barack Obama.

Pozostali członkowie rodziny królewskiej z księciem Karolem wzięli udział w bankiecie w ratuszu (Guildhall), gdzie w kwietniu 1991 roku podejmowano Lecha Wałęsę.

W planowanej paradzie wojskowej weźmie udział sześć orkiestr na czele z centralną orkiestrą sił powietrznych RAF. Przewidziany jest też pokaz lotniczy z udziałem samolotów, którymi w czasie II wojny światowej latali polscy lotnicy m.in. Spitfire'ów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
9°C Środa
rano
16°C Środa
dzień
17°C Środa
wieczór
14°C Czwartek
noc
wiecej »