Watykaniści snują dywagacje na temat nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz Bibliotekarza i Archiwisty Świętego Kościoła Rzymskiego
Jeszcze przed rozpoczęciem letnich wakacji Benedykt XVI mianuje nowego prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz Bibliotekarza i Archiwistę Świętego Kościoła Rzymskiego – twierdzi na łamach portalu vaticaninsider dobrze poinformowany włoski watykanista, Andrea Tornielli.
Tornielli powtarza wielokrotnie już wyrażaną opinię, że wszystko wskazuje, iż następcą 76-letniego Amerykanina, kard. Williama Levady, na stanowisku prefekta najważniejszej z dykasterii będzie Niemiec, 64-letni biskup Ratyzbony, Gerhard Ludwig Müller. Ten urodzony w 1947 r. hierarcha od 1986 r. wykładał teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Był też wielokrotnie zapraszany na wiele uniwersytetów na świecie. W 2004 roku został doktorem honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a trzy lata później tytuł ten nadał mu Katolicki Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pośród jego ponad 400 naukowych publikacji najbardziej znana jest "Dogmatyka Katolicka dla studium i praktyki teologii [i zastosowania teologii w praktyce] (Katholische Dogmatik. Für Studium und Praxis der Theologie)". Jest wydawcą dzieł wszystkich Josepha Ratzingera.
Bp Müller jest członkiem Kongregacji Nauki Wiary a w latach 1998-2002 należał do Międzynarodowej Komisji Teologicznej. 12 czerwca br. został członkiem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej oraz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W roku 2005 przeprowadził reformę rad duszpasterskich, co spotkało się z krytyką kontestującego ruchu „My jesteśmy Kościołem”, ale spotkało się z uznaniem Stolicy Apostolskiej. Bp Müller jest także uczniem i przyjacielem jednego z „ojców” teologi wyzwolenia, Gustavo Gutiérreza, którego poglądów teologicznych bronił publicznie.
Tornielli zaznacza, że możliwe są w ostatniej chwili niespodzianki, zaś wśród kandydatur na stanowisko prefekta Kongregacji Nauki Wiary rozważano także osobę jednego z francuskich kardynałów oraz jednego z biskupów z USA.
Inną oczekiwaną decyzją personalną jest nominacja nowego Bibliotekarza i Archiwisty Świętego Kościoła Rzymskiego. W opinii Torniellego możliwa jest nominacja na to stanowisko dotychczasowego sekretarza Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, francuskiego dominikanina, abp. Jean-Louis Bruguèsa, albo też jednego z kardynałów stojących na czele dykasterii, którzy niebawem ukończą 75 rok życia. Często bowiem na stanowisku Bibliotekarza i Archiwisty Świętego Kościoła Rzymskiego purpuraci pozostają dłużej, a dotychczasowy przełożony, kard. Farina przeszedł 9 czerwca na emeryturę, w wieku niemal 79 lat.
Nie ustają również spekulacje dotyczące możliwości mianowania nowego Sekretarza Stanu. Jak wiadomo, kard. Tarcisio Bertone 2 grudnia ukończy 78 lat. Zapewne Ojciec Święty nie chciałby, żeby zmiana na stanowisku swego najbliższego współpracownika była wiązana z aferą przecieków informacji poufnych. Ostatnio po raz kolejny zapewniał o pełnym zaufaniu do kard. Bertone. Jednak Tornielli cytuje słowa arcybiskupa Paryża, kard. André Vingt-Trois, który w niedanym wywiadzie dla Radio Notre Dame przypominając o wieku obecnego Sekretarza Stanu stwierdził, iż można oczekiwać odejścia z tego stanowiska kardynała Bertone.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.