Około 60 grafik hiszpańskiego artysty, ikony surrealizmu, Salvadora Dalego można od dzisiaj oglądać na wystawie w Centrum Kultury Zamek w podwrocławskiej Leśnicy.
Prezentowane na ekspozycji grafiki to oryginalne litografie, akwaforty, staloryty i drzeworyty w części sygnowane własnoręcznie przez artystę, a w części tłoczone w limitowanych edycjach z autorskich matryc Dalego - poinformował Piotr Makarewicz z Centrum Kultury Zamek.
Grafiki pokazywane na wrocławskiej wystawie pochodzą ze zbiorów kolekcjonera sztuki Dariusza Matyjasa. Kolekcja zawiera m.in. ilustracje do Boskiej Komedii, Nowego i Starego Testamentu czy historii Don Kichota.
Salvador Dali (1904-1989) był jednym z czołowych przedstawicieli malarstwa surrealistycznego. Jak podkreśla w materiałach towarzyszących wrocławskiej wystawie Magdalena Chromik, grafiką artysta zajął się w latach 60. i 70. XX w. "Dali tworzył w różnych technikach graficznych: miedziorycie, akwaforcie, suchej igle, chromolitografii, fotolitografii, fotokolażu, litografii. Eksperymentując, zainicjował nową technikę +pociskową+ - przypadkowych plam tuszu i układu gwoździ na płytach, co później stało się inspiracją dla taszystów" - napisała Chromik.
Wystawę można zwiedzać do 31 sierpnia.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.