Silny skład na Olimpiadę

Ponad połowa polskich medalistów olimpijskich z Pekinu wystąpi także w Londynie. Po raz drugi z rzędu złoto będą mogli zdobyć Tomasz Majewski w pchnięciu kulą oraz wioślarska czwórka podwójna Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Adam Korol.

"Olimpiada to najważniejsza impreza dla większości sportowców, ale nie sądzę, aby wynik sprzed czterech lat wpłynął jakoś na moje przygotowania do kolejnych igrzysk. Będzie on jednak moim atutem już podczas samego występu. Dla wielu rywali zawody w Londynie to ostatnia szansa, aby zostać mistrzem olimpijskim, a ja już nim jestem i mogę podejść do tego startu bez obciążenia" - podkreślił Majewski.

Medalu z najcenniejszego kruszcu po raz drugi z rzędu nie zdobędzie najlepszy w 2008 roku w konkurencji skoku Leszek Blanik, który w dorobku ma także brąz z Sydney. Gimnastyk dwa lata temu zakończył karierę. W ubiegłym roku został posłem. Jest członkiem sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Społecznie prowadzi w Gdańsku treningi z młodymi zawodnikami.

W Londynie wystąpią za to Maja Włoszczowska oraz Piotr Małachowski. Dla wicemistrzyni olimpijskiej w kolarstwie górskim będą to trzecie igrzyska, a dla srebrnego medalisty w rzucie dyskiem - drugie.

Nad Tamizą wystartują również kajakarki Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk, które przed czterema laty wywalczyły w dwójce na 500 m srebrny krążek. Zawodniczki nie będą jednak wiosłować razem w tej konkurencji lecz w osadzie czteroosobowej. W K2 z Mikołajczyk popłynie Karolina Naja, zaś Konieczna, która ma w kolekcji także brązowe medale z Sydney i Aten w K2 na 500 m, wystartuje w jedynce na tym samym dystansie.

Zmiany, w porównaniu ze składem z Pekinu, zaszły również w wioślarskiej czwórce bez sternika wagi lekkiej. W stolicy Wielkiej Brytanii wiosłować będą Paweł Rańda, Łukasz Pawłowski i Miłosz Bernatajtys, natomiast Bartłomieja Pawełczaka zastąpił Łukasz Siemion.

Powtórzyć sukcesu z 2008 roku nie będą mieli szansy szpadziści Radosław Zawrotniak, Tomasz Motyka, Adam Wiercioch i Robert Andrzejuk, którzy w turnieju drużynowym zdobyli w stolicy Chin srebrny medal. W programie londyńskich igrzysk są tylko walki indywidualne mężczyzn w tej broni, w której wystąpi Zawrotniak. Zespół nie spotka się już w takim samym składzie na planszy, gdyż w ubiegłym roku karierę sportową zakończył Wiercioch.

W Londynie nie wystąpi Szymon Kołecki. Dwukrotny wicemistrz olimpijski (2000 i 2008) w podnoszeniu ciężarów w kategorii do 94 kg od dłuższego czasu zmaga się z problemami zdrowotnymi; w ostatnich czterech latach przeszedł osiem operacji.

"Teraz skupiam się na powrocie do zdrowia, potem pomyślę o treningach. Obecnie prowadzę własną działalność gospodarczą, a po koleżeńsku doradzam Adrianowi Zielińskiemu i Arsenowi Kasabijewowi. Jeśli tylko uda mi się wrócić do sportu, to moim celem będą igrzyska w Rio de Janeiro" - zaznaczył.

Zdobywczyni jedynego dla Polski medalu w zapasach (brązowy) Agnieszka Wieszczek-Kordus (kat. do 72 kg) igrzyska obejrzy jako kibic. 29-letnia zawodniczka nie zdołała uzyskać kwalifikacji olimpijskiej, mając również problemy zdrowotne.

Polscy medaliści Igrzysk XXIX Olimpiady Pekin 2008:

ZŁOTO

Leszek Blanik (gimnastyka, skok) - zakończył karierę

Tomasz Majewski (lekkoatletyka, pchnięcie kulą) - startuje w Londynie

Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Adam Korol (wioślarstwo, czwórka podwójna) - startują w Londynie

SREBRO

Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie) - startuje w Londynie

Piotr Małachowski (lekkoatletyka, rzut dyskiem) - startuje w Londynie

Szymon Kołecki (podnoszenie ciężarów 94 kg) - nie startuje w Londynie

Beata Mikołajczyk, Aneta Konieczna (kajakarstwo, K-2 500 m) - startują w Londynie; Mikołajczyk w K-2 500 m (z Karoliną Nają) i K-4 500 m; Konieczna w K-1 500 m i K-4 500 m

Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawełczak, Miłosz Bernatajtys, Paweł Rańda (wioślarstwo, czwórka bez sternika wagi lekkiej) - startują w Londynie (Pawełczaka zastąpił Łukasz Siemion)

Radosław Zawrotniak, Tomasz Motyka, Adam Wiercioch, Robert Andrzejuk (szermierka, szpada drużynowo) - nie startują w Londynie w drużynie; Zawrotniak - indywidualnie, Wiercioch - zakończył karierę

BRĄZ

Agnieszka Wieszczek-Kordus (zapasy 72 kg) - nie startuje w Londynie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| LONDYN, OLIMPIADA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »