Prezydenci Demokratycznej Republiki Konga i Rwandy, Joseph Kabila i Paul Kagame, podpisali w niedzielę w stolicy Etiopii, na marginesie szczytu Unii Afrykańskiej, regionalny pakt, którego celem jest wyeliminowanie zbrojnych rebeliantów na wschodzie DR Konga.
Pakt, w którym uczestniczą także inne państwa regionu Wielkich Jezior (Burundi, Uganda, Kenia, Tanzania), przewiduje utworzenie międzynarodowych sił zbrojnych, które mają się rozprawić z licznymi rebeliami we wschodnich prowincjach Konga - Północnym i Południowym Kiwu.
Rebelianci z Ruchu 23 Marca (M23) wyparli w tym miesiącu armię DR Konga z wielu rejonów. Przed walkami uciekły tysiące cywilów. Kongo oskarżyło Rwandę o wspieranie i wyposażanie rebelii M23. Także ONZ i Human Rights Watch twierdzą, że Rwanda wspiera tę kolejną zbrojną rebelię na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga. Rząd Rwandy zdecydowanie zaprzecza tym oskarżeniom.
Rebelia M23 wzięła swą nazwę od porozumienia pokojowego z rebeliantami z 23 marca 2009 roku, złamanego - jak twierdzą rebelianci - przez Kinszasę. Prezydenci DR Konga i Rwandy oraz inni przywódcy państw regionu Wielkich Jezior zdecydowanie potępili rebelię M23.
Reuters odnotowuje, że dyplomaci z państw zachodnich powitali z zadowoleniem niedzielny pakt przeciwko rebeliantom na wschodzie Konga. Pomoc w zorganizowaniu "neutralnych sił międzynarodowych" zadeklarowała Unia Afrykańska.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.