Szef Bundesratu odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego

Przewodniczący Bundesratu Horst Seehofer odwiedził w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego. Niemiecki polityk zwiedził placówkę i rozmawiał z jej dyrekcją na kilka dni przed 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Seehofer zwiedził większość ekspozycji muzeum i złożył wpis w księdze pamiątkowej. Po ekspozycji oprowadzał go m.in. wicedyrektor muzeum Paweł Ukielski.

Jak relacjonował PAP Ukielski, podczas zwiedzania przewodniczący Bundesratu "był niezwykle poruszony losem Warszawy i jej mieszkańców". Ukielski zaznaczył, że historię Powstania Warszawskiego trzeba zobaczyć na własne oczy, aby dostrzec z jednej strony heroiczną walkę i próbę budowy wolnej Polski, a z drugiej jak wielką ofiarę miasto i ludzie za to zapłacili.

Wicedyrektor MPW poinformował także o złożeniu przez Seehofera wpisu do księgi pamiątkowej.

"Pan przewodniczący we wpisie do księgi pamiątkowej Muzeum Powstania Warszawskiego wyraził głęboki ból z powodu zniszczenia miasta, z powodu śmierci tak wielu osób, w tym kobiet i dzieci, a jednocześnie wyraził swoją głęboką radość, że dzisiaj może chodzić po odbudowanym warszawskim Starym Mieście oraz z tego, że dzisiaj Niemcy i Polacy żyją w przyjaźni" - powiedział Ukielski.

Szef Bundesratu po opuszczeniu muzeum złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W piątek rano Seehofer odwiedzi redakcję Polskapresse, gdzie - jak informuje niemiecka ambasada w Polsce - zasięgnie informacji na temat pracy dziennikarzy oraz niemiecko-polskiej współpracy wydawniczej. Polskapresse wydaje polskie gazety regionalne i należy do niemieckiej Grupy Wydawniczej Passau.

O godz. 11. szef Bundesratu rozmawiać będzie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Następnie w samo południe weźmie udział w obiedzie wydanym przez pełnomocnika polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego.

Ostatnim punktem wizyty szefa Bundesratu w Polsce będzie rozmowa z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Po południu Seehofer zwiedzi warszawską starówkę oraz Zamek Królewski.

Horst Seehofer jest szefem współrządzącej Niemcami bawarskiej chadecji CSU. Od 1 listopada 2011 jest przewodniczącym izby wyższej niemieckiego parlamentu.

W lutym 2012 r. - po dymisji Christiana Wulffa z urzędu prezydenta Niemiec w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych - Seehofer przejął obowiązki głowy państwa; pełnił je do połowy marca 2012 r., kiedy nowym prezydentem Niemiec został Joachim Gauck.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Sobota
dzień
21°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
15°C Niedziela
rano
wiecej »