Przewodniczący Bundesratu Horst Seehofer odwiedził w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego. Niemiecki polityk zwiedził placówkę i rozmawiał z jej dyrekcją na kilka dni przed 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.
Seehofer zwiedził większość ekspozycji muzeum i złożył wpis w księdze pamiątkowej. Po ekspozycji oprowadzał go m.in. wicedyrektor muzeum Paweł Ukielski.
Jak relacjonował PAP Ukielski, podczas zwiedzania przewodniczący Bundesratu "był niezwykle poruszony losem Warszawy i jej mieszkańców". Ukielski zaznaczył, że historię Powstania Warszawskiego trzeba zobaczyć na własne oczy, aby dostrzec z jednej strony heroiczną walkę i próbę budowy wolnej Polski, a z drugiej jak wielką ofiarę miasto i ludzie za to zapłacili.
Wicedyrektor MPW poinformował także o złożeniu przez Seehofera wpisu do księgi pamiątkowej.
"Pan przewodniczący we wpisie do księgi pamiątkowej Muzeum Powstania Warszawskiego wyraził głęboki ból z powodu zniszczenia miasta, z powodu śmierci tak wielu osób, w tym kobiet i dzieci, a jednocześnie wyraził swoją głęboką radość, że dzisiaj może chodzić po odbudowanym warszawskim Starym Mieście oraz z tego, że dzisiaj Niemcy i Polacy żyją w przyjaźni" - powiedział Ukielski.
Szef Bundesratu po opuszczeniu muzeum złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
W piątek rano Seehofer odwiedzi redakcję Polskapresse, gdzie - jak informuje niemiecka ambasada w Polsce - zasięgnie informacji na temat pracy dziennikarzy oraz niemiecko-polskiej współpracy wydawniczej. Polskapresse wydaje polskie gazety regionalne i należy do niemieckiej Grupy Wydawniczej Passau.
O godz. 11. szef Bundesratu rozmawiać będzie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Następnie w samo południe weźmie udział w obiedzie wydanym przez pełnomocnika polskiego premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego.
Ostatnim punktem wizyty szefa Bundesratu w Polsce będzie rozmowa z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Po południu Seehofer zwiedzi warszawską starówkę oraz Zamek Królewski.
Horst Seehofer jest szefem współrządzącej Niemcami bawarskiej chadecji CSU. Od 1 listopada 2011 jest przewodniczącym izby wyższej niemieckiego parlamentu.
W lutym 2012 r. - po dymisji Christiana Wulffa z urzędu prezydenta Niemiec w związku z podejrzeniem o przyjmowanie korzyści majątkowych - Seehofer przejął obowiązki głowy państwa; pełnił je do połowy marca 2012 r., kiedy nowym prezydentem Niemiec został Joachim Gauck.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.