Wiesław Jerzy Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku komentuje wydarzenie usunięcia wystawy antyaborcyjnej przez policję podczas Przystanku Woodstock.
Wypowiedź sędziego Johanna dotyczy protestu, którego treść zamieszczamy poniżej:
Pan Jacek Cichocki Minister Spraw Wewnętrznych Rządu Rzeczpospolitej Polskiej
Wyrażamy stanowczy protest przeciwko rozbiciu przez Policję legalnej pikiety Fundacji Pro – Prawo do Życia podczas Przystanku Woodstock w dniu 2 sierpnia 2012 roku w Kostrzynie nad Odrą.
Działanie „stróżów prawa” było szczególnie gorszące, gdyż odbywało się na oczach świadków, w obecności ekipy telewizji razem.tv. Policjanci bez podania przyczyn zatrzymali dwóch uczestników pikiety i zarekwirowali ich antyaborcyjny transparent. Po przesłuchaniu na komisariacie przedstawili kuriozalny zarzut „umieszczania w miejscu publicznym nieprzyzwoitych treści”. Policjantom zatroskanym o publiczną obyczajność przeszkadzało zdjęcie przedstawiające dziecko zabite w wyniku aborcji. Nie przeszkadzały im natomiast wulgarne i agresywne zachowania pijanych osób depczących antyaborcyjny transparent i wyzywających uczestników pikiety. Przeciwnie – interwencja Policji zmierzała do tego samego skutku, co działanie podpitych chuliganów: chodziło o zamknięcie ust ludziom głoszącym wstrząsająca prawdę o mordowaniu nienarodzonych.
Żądamy jednoznacznego i niezwłocznego ujawnienia i ukarania inicjatorów tej bezprawnej próby tłumienia ważnej dyskusji społecznej przy pomocy Policji. Chcemy czuć się obywatelami demokratycznego państwa, w którym Policja strzeże prawa i gwarantowanej przez Konstytucję swobody wypowiedzi.
Relacja z zatrzymania organizatorów antyaborcyjnej wystawy: "Zapraszam Pana do komisariatu"
Poparcie protestu można przesłać na adres: protest@razem.tv (prosimy o podanie: imienia, nazwiska, zawodu, miejscowości.)
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.