„Błogosławiona, która uwierzyła. Z Maryją w Rok Wiary”. Pod takim hasłem w sanktuarium maryjnym Monte Lussari w północno-wschodnich Włoszech odbywa się tradycyjna Pielgrzymka Trzech Narodów.
Gromadzi ona wiernych z przygranicznych diecezji Włoch, Słowenii i Austrii. Inicjatywa ta zrodziła się przed 30 laty dla zaakcentowania duchowej jedności ponad historycznymi konfliktami dzielącymi ludy germańskie słowiańskie i romańskie w tej części Europy, zwłaszcza w kontekście istnienia żelaznej kurtyny. Dziś pielgrzymi z włoskiego Friuli, austriackiej Karyntii i Słowenii modlą się w intencji nowych wyzwań, przed jakimi staje Stary Kontynent.
„Pragniemy ponownie po 30 latach podjąć tę pielgrzymkę w kontekście jak najbardziej aktualnym dla Europy – powiedział Radiu Watykańskiemu gospodarz spotkania, abp Bruno Mazzocato z Udine. – O ile wówczas miała ona szczególne znaczenie w odniesieniu do kontynentu podzielonego na bloki, to dziś chodzi o znaczenie świadectwa duszy, która powinna scalać zjednoczoną Europę. A tą duszą jest właśnie wiara, tzn. tradycja wiary narodów europejskich. I to właśnie chcemy podjąć. Pielgrzymka będzie się odbywać co trzy lata, właśnie w tym ważnym dla nas sanktuarium Monte Lussari, by dać kościelny wkład w duszę zjednoczonej Europy”.
Święta Góra Lussari to szczególne miejsce w Alpach Julijskich niedaleko Tarvisio. Maryjne sanktuarium, którego dzieje sięgają XIV w., przyciąga wiernych z trzech narodów zamieszkujących te tereny. Czczona jest tam figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, a pielgrzymom proponowana jest specjalna modlitwa za Europę jako chrześcijańską wspólnotę narodów.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.