Zmontuj dziecko grzeczne z natury

Jeśli będziemy mieli możliwość ingerencji w naturę potomstwa, powinniśmy to uczynić - przekonuje naukowiec z Oxfordu. Prof. Julian Savulescu proponuje "projektowanie etycznych dzieci" - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".

Ów bioetyk z oxfordzkiego uniwersytetu jest znany z kontrowersyjnych pomysłów. Wcześniej dał się poznać jako zwolennik wykorzystania ludzkich embrionów i płodów do "produkcji' organów mających służyć wyłącznie transplantacji. Teraz na łamach Reader,s Digest sugeruje, że obowiązkiem rodziców, a wręcz przejawem odpowiedzialnego rodzicielstwa powinno być takie zatroszczenie się o genom swojego potomka, by wyspecjalizowani naukowcy usunęli z niego te elementy, które zdeterminują u niego wystąpienie negatywnych cech osobowości.

Jak twierdzi Savulescu, stoimy obecnie u progu genetycznej rewolucji. Nauka da możliwości wpływania na osobowość dziecka, a skoro tak, należy z tej możliwości skorzystać. Projektowanie potomstwa, które będzie pozbawione negatywnych cech, będzie korzystne zarówno dla samych dzieci - jak i dla całości społeczeństwa - przekonuje naukowiec.

Jego komentarz na łamach Reader's Digest już wywołał falę krytyki. Komentatorzy - zarówno w Wielkiej Brytanii, jak też w innych krajach, ostrzegają, że to powrót do najgorszych tradycji myśli eugenicznej. Cytowany przez "Rzeczpospolitą" Dariusz Bruncz, redaktor naczelny portalu ekumenizm.pl przypomina, że podobne pomysły forsowali już naziści i komuniści.

Wesley J. Smith, prawnik specjalizujący bioetyk znany z krytycznego stanowiska wobec eutanazji na łamach portalu First Things wypowiada się w podobnym tonie. Przekonuje, że pomysły Savulescu to nic więcej jak eugenika, a Reader's Digest włączył się w jej promowanie. Zresztą, jak dodaje Smith, to nic nowego, że myśl eugeniczna z katedr uniwersyteckich i naukowych debat często przenosi się na grunt pisarstwa popularnonaukowego. Podobnie było - jak pisze Smith chociażby w przypadku Petera Singera, zwolennika aborcji i eutanazji - nawet takiej, którą przeprowadza się wbrew woli chorych.

Przeczytaj komentarz:

Odpowiedzialne rodzicielstwo oczami eugenika

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
wiecej »