Reklama

Po co nam relikwie?

Na znaczenie relikwii, które „wspomagają nas we wzywaniu świętych i ufnym powierzeniu się ich miłości”, zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki, który wczoraj wieczorem dokonał uroczystego wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II do kolegiaty w Szamotułach, jednego z najbardziej monumentalnych gotyckich kościołów Wielkopolski.

Reklama

Do kolegiaty pw. Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani i św. Stanisława Biskupa, będącej także sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, relikwie papieża Polaka – fragment ostatniej sutanny papieskiej - zostały wprowadzone podczas trwającego Tygodnia Maryjnego. Przekazał je abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz bł. Jana Pawła II. Tydzień Maryjny odbywa się on w Szamotułach co roku w związku z odpustem Matki Bożej Pocieszenia, której cudami słynący wizerunek czczony jest tu od XVII w.

Relikwiarz nieśli przez całe miasto, od kościoła pw. Świętego Krzyża, przedstawiciele grup duszpasterskich obu szamotulskich parafii. Jak zaznaczył przewodniczący tej uroczystości abp Stanisław Gądecki, to zjednoczenie parafii stanowi już pierwszy owoc wprowadzenia relikwii błogosławionego.

Natomiast w homilii wygłoszonej podczas Eucharystii metropolita poznański przypomniał, że relikwie stanowią materialne szczątki zachowane po świętych, które „z czasem tradycja Kościoła zwykła dzielić pod względem ważności na trzy kategorie”. I tak, jak wyjaśnił, relikwie I stopnia, to cząstki samego ciała świętego, relikwie II stopnia, to fragmenty szat świętego lub innych przedmiotów, z którymi spotykał się w sposób ciągły, a relikwie III stopnia, to inne przedmioty towarzyszące świętemu za życia, które przynajmniej raz dotknął.

„Same relikwie są cenne dlatego, że pozwalają człowiekowi wierzącemu już teraz przekroczyć próg świata widzialnego i niejako dotknąć świata wiecznego” – podkreślił kaznodzieja dodając, że „przypominają nam one, że jedność wierzących nie kończy się razem z naszą śmiercią, ale że jest umacniana dalej przez wymianę dóbr duchowych”.

„Ta wymiana dokonuje się za pośrednictwem różnych form modlitwy, przede wszystkim jednak za pośrednictwem Eucharystii, podczas której jednoczymy się w najwyższym stopniu z kultem Kościoła niebieskiego czcząc pamięć wszystkich świętych” – tłumaczył abp Gądecki.

Zaznaczył też, że Kościół zachęca nas do tego, by wzywać wstawiennictwa świętych i błogosławionych i zwracać się do nich z prośbą o dobra duchowe od samego Boga. „Relikwie natomiast wspomagają nas we wzywaniu świętych i ufnym powierzeniu się ich miłości” – dodał arcybiskup.

Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wzniesiony w pierwszej połowie XV w., jest jednym z najbardziej monumentalnych gotyckich kościołów Wielkopolski. W 1542 r. bp Sebastian Branicki podniósł go do godności kolegiaty i erygował przy nim kapitułę kolegiacką, która przetrwała do XIX w. Godność tę przywrócił świątyni metropolita poznański w 2000 r. ustanawiając przy niej Kapitułę Kolegiacką Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Świątynia jest również sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, zwanej „Szamotuł Panią”. Słynący łaskami wizerunek Maryi z pierwszej połowy XVII w. znajduje się w nawie południowej świątyni, w wykonanej w 1988 r. kopii ołtarza Matki Bożej z 1701 r. Cudowny obraz koronował w 1970 r. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RELIKWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama