Diaspora polska szukała i nadal szuka partnera, a nie zwierzchnika - uważa wiceprezes Rady Polonii Świata Helena Miziniak. W referacie wygłoszonym w piątek w Sejmie na otwarcie IV Zjazdu Polonii oceniła, że w kraju wciąż nie ma ponadpartyjnej polityki wobec emigracji.
Miziniak najwięcej miejsca poświęciła współpracy organizacji polonijnych z krajem, tegorocznej zmianie systemu ich finansowania oraz roli Kościoła w integracji środowiska emigrantów.
Wiceprezes Rady Polonii Świata mówiła, że na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat promowanie, obrona dobrego imienia i szerzenie polskiej kultury oraz tradycji było i jest priorytetem działań organizacji polonijnych.
Oceniła, że po 1989 r. zainteresowanie kraju Polonią i Polakami za granicą "było raczej niewielkie i miało raczej charakter przedmiotowy, a nie podmiotowy". "Diaspora polska szukała i nadal szuka partnera, a nie zwierzchnika, z którym moglibyśmy realizować wspólnie przygotowane programy z myślą o naszej ojczyźnie" - powiedziała Miziniak.
Przypomniała, że mimo tego Polacy z zagranicy wsparli starania o członkostwo Polski w NATO i UE oraz pomoc charytatywną np. przy okazji powodzi w 1997 i 2010 r.
Oceniła też, że rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą z sierpnia 2011 r. zawiera "niefortunną parafrazę": "Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, zastanów się, co ty możesz zrobić dla Polski".
"Jeżeli mówimy o współpracy, musimy mieć również równego sobie partnera, a wtedy może takie sformułowanie powinno brzmieć: +Zastanówmy się, co wspólnie możemy zrobić dla naszego kochanego kraju i ojczyzny+" - powiedziała Miziniak. Zaznaczyła, że programy współpracy kraju z Polakami żyjącymi poza jego granicami były pisane "dla emigracji, ale w większości bez niej".
"W kraju nie potrafiono wypracować polityki ponadpartyjnej dotyczącej Polonii i Polaków za granicą. Każda nowa ekipa rządowa pisała nam nowy program, ale nikt dotychczas nie dokonał analizy, ani podsumowania realizowania zawartych w programie zapisów" - ubolewała Miziniak.
Zwróciła też uwagę na zmianę systemu finansowania diaspory - środki będące dotychczas w gestii Senatu od tego roku rozdziela MSZ. "Ta dość rewolucyjna zmiana spowodowała silne perturbacje, ale niech nikt nie mówi, że dotychczasowy system był dobry. Z roku na rok rosła liczba niekontrolowanych podmiotów uprawnionych do korzystania z tych środków. Zwracała na to uwagę Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu VII kadencji. Bezskutecznie" - mówiła Miziniak.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.