"Polska diaspora chce partnera, a nie zwierzchnika"

Diaspora polska szukała i nadal szuka partnera, a nie zwierzchnika - uważa wiceprezes Rady Polonii Świata Helena Miziniak. W referacie wygłoszonym w piątek w Sejmie na otwarcie IV Zjazdu Polonii oceniła, że w kraju wciąż nie ma ponadpartyjnej polityki wobec emigracji.

Miziniak najwięcej miejsca poświęciła współpracy organizacji polonijnych z krajem, tegorocznej zmianie systemu ich finansowania oraz roli Kościoła w integracji środowiska emigrantów.

Wiceprezes Rady Polonii Świata mówiła, że na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat promowanie, obrona dobrego imienia i szerzenie polskiej kultury oraz tradycji było i jest priorytetem działań organizacji polonijnych.

Oceniła, że po 1989 r. zainteresowanie kraju Polonią i Polakami za granicą "było raczej niewielkie i miało raczej charakter przedmiotowy, a nie podmiotowy". "Diaspora polska szukała i nadal szuka partnera, a nie zwierzchnika, z którym moglibyśmy realizować wspólnie przygotowane programy z myślą o naszej ojczyźnie" - powiedziała Miziniak.

Przypomniała, że mimo tego Polacy z zagranicy wsparli starania o członkostwo Polski w NATO i UE oraz pomoc charytatywną np. przy okazji powodzi w 1997 i 2010 r.

Oceniła też, że rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą z sierpnia 2011 r. zawiera "niefortunną parafrazę": "Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie, zastanów się, co ty możesz zrobić dla Polski".

"Jeżeli mówimy o współpracy, musimy mieć również równego sobie partnera, a wtedy może takie sformułowanie powinno brzmieć: +Zastanówmy się, co wspólnie możemy zrobić dla naszego kochanego kraju i ojczyzny+" - powiedziała Miziniak. Zaznaczyła, że programy współpracy kraju z Polakami żyjącymi poza jego granicami były pisane "dla emigracji, ale w większości bez niej".

"W kraju nie potrafiono wypracować polityki ponadpartyjnej dotyczącej Polonii i Polaków za granicą. Każda nowa ekipa rządowa pisała nam nowy program, ale nikt dotychczas nie dokonał analizy, ani podsumowania realizowania zawartych w programie zapisów" - ubolewała Miziniak.

Zwróciła też uwagę na zmianę systemu finansowania diaspory - środki będące dotychczas w gestii Senatu od tego roku rozdziela MSZ. "Ta dość rewolucyjna zmiana spowodowała silne perturbacje, ale niech nikt nie mówi, że dotychczasowy system był dobry. Z roku na rok rosła liczba niekontrolowanych podmiotów uprawnionych do korzystania z tych środków. Zwracała na to uwagę Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu VII kadencji. Bezskutecznie" - mówiła Miziniak.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
29°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
20°C Sobota
rano
22°C Sobota
dzień
wiecej »