"Ekumenizm ma dla Benedykta XVI znaczenie pierwszorzędne"
Fakt obrania przez Ojca Świętego problemów ekumenizmu jako tematu tegorocznego, rozpoczynającego się dziś w Castel Gandolfo spotkania ze swymi byłymi uczniami świadczy, że mają one dla niego pierwszorzędne znaczenie – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Christoph Schönborn OP. Arcybiskup Wiednia należy do głównych animatorów spotkań „Ratzinger Schülerkreis”, odbywających się od 1977 r.
Kard. Schönborn przypomniał, że temat tegorocznej sesji brzmi „Owoce i pytania ekumeniczne w dialogu z luteranami i anglikanami” ze szczególnym odniesieniem do książki kard. Waltera Kaspera „Die Früchte ernten. Grundlagen christlichen Glaubens im ökumenischen Dialog“ ("Zbieranie owoców. Podstawy wiary chrześcijańskiej w dialogu ekumenicznym"), Paderborn-Leipzig, 2011. Referentami podczas kolejnych dni seminarium będą biskup-senior Kościoła ewangelickiego Ulrich Wilckens, wybitny egzegeta, który będzie mówił o rozwoju ekumenizmu między katolikami a luteranami. Z kolei ordynariusz Lozanny, Genewy i Fryburga, dominikanin bp Charles Morerod poruszy kwestie związane z dialogiem z anglikanami. Obecny będzie także kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Fakt obrania przez Ojca Świętego na tegorocznej spotkanie tej problematyki jest znakiem, że dla niego kwestia ekumenizmu ma pierwszorzędne znaczenie” – stwierdził austriacki purpurat.
Odnosząc się do przypadającej za pięć lat pięćsetnej rocznicy Reformacji kard. Schönborn stwierdził, że Kościół katolicki oczekuje dialogu w prawdzie i miłości: prawdzie, która nie ukrywa dramatu podziału między chrześcijanami w Europie, a w konsekwencji także na całym świecie. Jednocześnie wskazał na znaczenie tej wielkiej problematyki jaką jest reforma Kościoła. Jest to tematyka bardzo ważna dla Ojca Świętego, zważywszy na to, co mówi i czego naucza na temat reformy w ciągłości, jako wzoru reformy katolickiej. „Oczywiście w ramach jubileuszu Reformacji będzie się też dużo mówiło o tym, czym jest prawdziwa reforma, jakiej dziś potrzebujemy” – dodał metropolita wiedeński.
Spotkanie w Castel Gandolfo odbywa się przy drzwiach zamkniętych i trwać będzie do 3 września.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.