Stowarzyszenie tenisistów ATP grozi bojkotem imprez Wielkiego Szlema, a na pierwszy ogień ma pójść styczniowy Australian Open. Zawodnikom chodzi o zwiększenie ich udziału w ogólnych przychodach turniejów. Obecnie pula nagród stanowi mniej niż 20 procent sumy.
Od poniedziałku na twardych kortach w Nowym Jorku rozgrywany jest ostatni w tym sezonie wielkoszlemowy US Open. Rywalizacja toczy się o rekordową pulę 25,526 milionów dolarów, wyższą od ubiegłorocznej o blisko dwa miliony. Na zwycięzców singla kobiet i mężczyzn czeka po 1,9 mln dol. - wzrost o 11 procent.
Organizatorzy próbowali nieco załagodzić spór z tenisistami i na kilka tygodni przed rozpoczęciem imprezy zdecydowali się zmienić zasady podziału kwot wypłacanych w formie premii. Największą "podwyżkę", bo odpowiednio o 21 i 19 procent, wprowadzono dla uczestników, którzy odpadną w pierwszej i drugiej rundzie.
To jednak nie zmieniło twardego stanowiska stowarzyszenia, którego członkowie są zadziwiająco zgodni i zdeterminowani do walki o swoje prawa. Tenisiści sklasyfikowani pod koniec pierwszej setki ATP World Tour i tuż za nią narzekają, że wyprawa do Melbourne, szczególnie z Europy, to są dla nich ogromne koszty, które czasem ledwie się zwracają w razie odpadnięcie w jednej z pierwszych trzech rund Australian Open.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.