Kończy się proces beatyfikacyjny jednego z ojców założycieli zjednoczonej Europy – Roberta Schumana. Gość, w okładkowym tekście, przypomina sylwetkę tego niezwykle skromnego człowieka, który 5 lat po wojnie, jako ówczesny minister spraw zagranicznych Francji przedstawił z Jeanem Monnetem, koncepcję Wspólnoty Węgla i Stali – podwaliny Unii Europejskiej.
W 1985 roku rozpoczęto na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny Schumana. - Wiele na to wskazuje – pisze autorka - że Positio, czyli dokument o heroiczności cnót Schumana, poznamy w przyszłym roku (brak wciąż cudu za jego wstawiennictwem). Francja, oczekując na Positio, uroczyście rozpoczęła 29 września Rok Schumana.
Poza tym w numerze:
Gość Niedzielny: Rybka gaśnie na ekranie [Szymon Babuchowski]
Szymon Babuchowski w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” pisze o problemach w jakiej znalazła się Religia.tv. Telewizja od przyszłego roku nie będzie już produkowała własnych programów, dlatego z redakcji odchodzi cały zespół dziennikarski. Babuchowski pisze, że to jedna z najsmutniejszych wiadomości z rynku medialnego w tym roku i zastanawia się czy my katolicy wystarczająco wpieraliśmy ten kanał. Cytowany w tekście Szymon Hołownia Dyrektor Programowy stacji, skarży się że brak wsparcia ze strony Kościoła. Babuchowski przypomina jaki los spotkał Telewizję Puls. – W pamięci mamy smutny przypadek Telewizji Puls, która zaczynała jako stacja katolicka, a skończyła na „Goło i wesoło”. Szyldowi Religia.tv taki los na pewno nie grozi, jednak warto zadbać o to, by kanał z rybką w logo pozostał miejscem przybliżającym telewidzom tajemnice naszej wiary. W przeciwnym razie czeka nas na ekranie totalne bezrybie – kończy.
Gość Niedzielny: Odczytywanie busoli [ks. Tomasz Jaklewicz]
W 50. rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II rozpocznie się Rok Wiary. Rocznica rozpoczęcia soboru jest okazją do przypomnienia jego historii i okoliczności zwołania. Sobór miał głęboki wymiar duchowy – był doświadczeniem powszechności Kościoła na niespotykaną dotąd skalę. To było również doświadczenie Kościoła wsłuchującego się w głos Ducha Świętego, odkrywającego na nowo swoją tożsamość i misję, podejmującego wysiłek odnowy. Bł. Jan Paweł nazwał sobór „niezawodną busolą”, wskazującą drogę Kościoła w XXI wieku. Benedykt XVI podkreśla, że sobór wymaga właściwego odczytania. Być może dopiero teraz, po fazach euforii i rozczarowania, przychodzi czas właściwej recepcji i syntezy. „Można mieć nadzieję, – stwierdza ks. Tomasz Jaklewicz – że Rok Wiary pomoże nam wszystkim odkryć na nowo, jak dobre ziarna rzucone podczas soboru w glebę Kościoła wydają wciąż owoce”.
Gość Niedzielny: Uzdrawianie uwielbieniem [Marcin Jakimowicz]
„Bóg przychodzi w ogromnej mocy i konkretnie działa: kocha i daje siebie” – mówi o. Rafał Kogut OFM w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem o przebudzeniu duchowym dokonującym się nie tylko w Polsce, ale w całym Kościele. O. Rafał spędził 6 lat w pustelni, po czym usłyszał wezwanie do ewangelizacji. Posługuje modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne. Na pytanie, dlaczego tak wiele uzdrowień dokonuje się w czasie modlitwy uwielbienia, stwierdza, że ona przywraca Bogu właściwe miejsce. Uwielbiając Go, oddaje się Mu chwałę i przestaje się myśleć o sobie. Uwielbienie to uzdrowienie. Motto życiowe o. Rafała, to: „Z Jezusem dasz radę”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.