Katoliccy biskupi Austrii mimo pogłębiających się dalej różnic z "Inicjatywą Proboszczów" nie widzą zagrożenia podziałem Kościoła.
"Nawet jeśli nadal malowane jest istnienie takiego zagrożenia, nie widzimy go i mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie" - powiedział kard. Christoph Schönborn w Wiedniu podczas prezentacji listu pasterskiego z okazji rozpoczynającego się 11 października Roku Wiary. "Nadal rozmawiamy z przedstawicielami Inicjatywy Proboszczów i zdecydowanie odrzucamy «wezwanie do nieposłuszeństwa»" - powiedział metropolita wiedeński wskazując na ciągłą pracę nad jej postulatami, którymi zajmują się kompetentne gremia diecezjalne. "Różnimy się dalej co do sposobów rozwiązania problemów, lecz podzielamy wspólne troski" - zaznaczył hierarcha.
Metropolita Wiednia jest przekonany, że rozpoczynający się 11 października Rok Wiary jest także okazją, aby "Kościół mógł wyjść z tej patowej sytuacji". Jego zdaniem jedną z możliwości jest "step back" - pewien świadomy i krytyczny krok wstecz do miejsca, które łączy. "To jest nasze zaproszenie: wspólnie spojrzeć na wiarę i poprzez wiarę. Tylko w ten sposób dawało się również rozwiązywać dramatyczne sytuacje w historii Kościoła, takie jak choćby wszesnochrześcijańskie spory między żydami a poganami, którzy przyjęli chrześcijaństwo" - powiedział kardynał.
Po raz kolejny podkreślił, że Kościół w Austrii podąża drogą Kościoła powszechnego, co równocześnie oznacza, że szczególnie sporne punkty w debacie z Inicjatywą Proboszczów, jak żądanie zniesienia celibatu, będą być może przedmiotem obrad następnego Soboru. "Na pewno nie będą one rozwiązane w Austrii" - powiedział hierarcha.
W tym kontekście potwierdził, że nadal nie będzie dopuszczał w swojej diecezji do sytuacji, aby funkcję dziekanów pełnili kapłani, którzy należąc do Inicjatywy Proboszczów wzywają do nieposłuszeństwa. Kardynał wyjaśnił, że jest czymś samo przez się zrozumiałym, że "bycie przedstawicielem biskupa w dekanacie nie idzie w parze ze wspieraniem postulatu nieposłuszeństwa wobec biskupa".
Kard. Schönborn potwierdził, że list biskupów jest owocem "intensywnego dialogu z Rzymem". Zostało uzgodnione, że biskupi na początku Roku Wiary zajmą stanowisko wobec spornych tematów i zrobili to "na życzenie Rzymu, ale również z osobistego przekonania".
Inicjatywa Proboszczów istnieje w Austrii od czerwca ub. roku. Według jej założyciela ks. prałata Helmuta Schüllera skupia ona ok. 400 księży i rozszerza się na inne kraje. Utrzymuje kontakty z podobnymi grupami w Niemczech, Słowacji, Francji, Ameryce Łacińskiej, Australii, USA i Irlandii. Autorzy "wezwania do nieposłuszeństwa" domagają się m.in. zniesienia celibatu, udzielania Komunii świętej rozwiedzionym, którzy zawarli powtórne związki cywilne, a także możliwości kierowania parafiami przez świeckich i głoszenia przez nich kazań oraz dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.