Reklama

Słowo żywe i aktualne

Posynodalna adhortacja apostolska Benedykta XVI „Verbum Domini”, ogłoszona dwa lata temu, przyczyniła się w wielkim stopniu do wzrostu zainteresowania Pismem Świętym wśród świeckich.

Reklama

Zwrócił na to uwagę prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet w wygłoszonej 9 października na Synodzie Biskupów w Watykanie obszernej relacji nt. odbioru tego dokumentu w świecie.

Mówca przypomniał, że we wstępie do swego dokumentu papież zaznaczył, że jego celem jest doprowadzenie do tego, aby „Biblia nie była Słowem przeszłości, ale aby była Słowem żywym i aktualnym”. Ojciec Święty pragnie również, aby życie osobiste wiernych, liturgia, katecheza i badania naukowe zostały odnowione przez żywe Słowo Boże i przez Pismo Święte. W dwa lata po ukazaniu się adhortacji i na początku obecnego Synodu „zostaliśmy zaproszeni do zastanowienia się nad jej recepcją, aby zastanowić się nad aktualnością jej wskazań, które pragną odnowić wiarę Kościoła w Słowo Boże” – stwierdził kanadyjski purpurat kurialny.

Podkreślił, że jest to najważniejszy dokument kościelny nt. Biblii od czasów soborowej konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym „Dei Verbum” (z 1965), którą obecna adhortacja potwierdza i rozwija. Przedstawił następnie dane statystyczne, z których wynika, że dotychczas ukazało się ponad 200 tys. egzemplarzy tego dokumentu w różnych językach, z tego przeszło 60 tys. po włosku, 43 tys. po angielsku, 36,5 tys. po francusku, 35 tys. po hiszpańsku oraz 10,6 tys. po portugalsku i od 1 tys. do 5 tys. w innych językach.

Jeszcze większym osiągnięciem od tych imponujących liczb jest rosnący entuzjazm wśród wiernych dla Biblii, a zwłaszcza dla tzw. Lectio Divina, czyli czytania i rozważania Pisma w domach, wspólnotach czy parafiach. Według kardynała, zainteresowanie dla tego rodzaju praktyk duchowych jest coraz większe, a diecezje i inne wspólnoty kościelne starają się to podtrzymywać.

Innym pozytywnym zjawiskiem jest ożywienie biblijne w parafiach i liczne inicjatywy na rzecz popularyzacji Biblii w różnych środowiskach, np. organizowanie Tygodni, a nawet Lat Biblijnych przez Kościoły lokalne lub nieprzerwanego czytania Pisma w różnych środowiskach i miejscach.

Prefekt Kongregacji wymienił kilka konkretnych inicjatyw i projektów, podejmowanych w tym kontekście na całym świecie. Na przykład biskupi amerykańscy wydali niedawno przewodnik homiletyczny dla kapłanów i diakonów w odpowiedzi na wezwania i wskazania, zawarte w adhortacji. Zorganizowali nawet Festiwal Kaznodziejstwa z wykorzystaniem nauk przedstawionych w tym dokumencie.

Mówiąc o odbiorze „Verbum Domini” przez środowiska naukowe, kard. Ouellet wspomniał o szeregu spotkań i konferencji międzynarodowych na ten temat w Rzymie, w Polsce i w Ameryce „i być może także w innych miejscach, ale nie dysponuję dokumentami” z takich spotkań. Z Polski purpurat wymienił sesję nt. adhortacji, która odbyła się w ub.r. we Wrocławiu nt. „Słowo Boże szkołą formacji kapłańskiej”.

Zwrócił również uwagę, że dokument papieski przyczynił się do wzrostu współpracy między duszpasterzami, teologami i egzegetami, która przyczyniła się także do dobrego przyjęcia książki Ojca Świętego nt. Jezusa z Nazaretu. Istotne znaczenie ma ponadto chrystologiczny wymiar adhortacji, która głosi i przypomina, że człowiek został stworzony przez Słowo Boże i dlatego jest dzieckiem Bożym w Chrystusie.

Na zakończenie relator podkreślił ścisły związek między treściami zawartymi w adhortacji a tematem obecnego posiedzenia synodalnego, poświęconego nowej ewangelizacji – zauważył bowiem, że dokument papieski kończy się modlitwą, aby Duch Święty „wzbudził gorliwych głosicieli i świadków Ewangelii”. A to właśnie jest tematem tego zgromadzenia – dodał kardynał-prefekt.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
4°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama