Do końca października można jeszcze przesyłać konkursowe komiksy do Muzeum Powstania Warszawskiego... Wszystko by mlłodzi znali tę niezwyką historię....
Tegoroczna edycja organizowanego przez Muzeum konkursu wykracza poza ramy 63 dni walk i dotyczyć będzie wydarzeń w stolicy i w Polsce po Powstaniu Warszawskim. Organizatorom zależy na tym, by uczestnicy konkursu odkrywali powojenne losy Powstańców oraz cywilów, którzy im pomagali. Nie tylko rdzennych warszawiaków, ale także mieszkańców innych miast, którzy po wojnie ukrywali członków Polskiego Państwa Podziemnego i pomagali im rozpocząć nowe życie. Temat konkursu „Po/Powstaniu” może odnosić się również do historii Żołnierzy Wyklętych i działań antykomunistycznego podziemia.
Celem konkursu na komiks „Powstanie ‘44 w komiksie” jest zainteresowanie młodzieży historią Powstania Warszawskiego i zachęcenie do artystycznego zgłębienia historii. – Komiks o tematyce historycznej współgra z ideą Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasza ekspozycja mówi o historii i kulturze w nowoczesny sposób, dlatego też poszukujemy twórców, którzy w podobny sposób je postrzegają – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Do tej pory Muzeum zorganizowało pięć edycji konkursu. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest rysownik Przemek „Trust” Truściński. W Jury zasiadają w tym roku m.in. Wojciech Smarzowski, Paulina Przybysz, Krzysztof Gawronkiewicz oraz laureaci poprzednich edycji. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 1500 euro. Jak co roku, najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii, wydawanej przez Egmont Polska. Szczegóły: www.1944.pl.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.