Reklama

Zainaugurowano Rok Wiary

Procesyjne wniesienie dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego we wszystkich katedrach w Polsce było wymownym znakiem inauguracji Roku Wiary w Kościele w Polsce.

Reklama

Papież Benedykt XVI otworzył go 11 października w Rzymie w 50. rocznicę inauguracji obrad soborowych i 20-lecia wydania Katechizmu. Przed południem papież Benedykt XVI uroczyście zainaugurował Rok Wiary Mszą św. na Placu św. Piotra. Jednym z koncelebransów tej liturgii był przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, przebywający obecnie w Rzymie na zgromadzeniu Synodu Biskupów, poświęconym nowej ewangelizacji.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk otworzył Rok Wiary w archidiecezji gnieźnieńskiej. W kazaniu stwierdził, że „współczesny świat, zafascynowany osiągnięciami naukowymi i wzrostem dobrobytu, każe człowiekowi żyć tak, jakby Boga nie było – w tym właśnie upatrując jego szczęścia. I rzeczywiście – mówił dalej – niekiedy wydaje się, że Bóg znika z horyzontu życia wielu ludzi. Pewne mechanizmy społeczne próbują zepchnąć religijny wymiar życia człowieka do sfery prywatnej, a tę uczynić nic nie znaczącą” – zaznaczył, przypominając jednocześnie za Benedyktem XVI, że zmiana klimatu duchowego dokonuje się po cichu, a więc w sposób bardzo niebezpieczny. Podkreślił też, że „zaprzeczanie istnieniu Boga deprawuje człowieka, pozbawia go umiaru i prowadzi do przemocy”, ale rozpoczynający się dziś Rok Wiary ma być odpowiedzią na te zagrożenia.

Abp Kowalczyk przypomniał dwa podstawowe cele Roku Wiary. Pierwszy dotyczy pomocy wiernym w osobistym spotkaniu z Jezusem Chrystusem. Drugi - to lepsze poznanie treści wiary chrześcijańskiej, czyli tego, w co wierzymy” – wyjaśniał.

W archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie Rok Wiary zainaugurowano Mszą św. wraz z nieszporami, którym przewodniczył abp Wacław Depo. - Wiara ma szansę, bo odpowiada naturze człowieka - rozumnej i wolnej. W człowieku żyje niewygasła tęsknota za Bogiem, za tym, co nieskończone - mówił metropolita częstochowski. Przypomniał jak „ważne jest głoszenie Chrystusa współczesnemu światu bez lęku”.

Podczas inauguracji Roku Wiary w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc odmówił „Modlitwę Kościoła katowickiego”. Znalazły się w niej m.in. słowa przeproszenia Boga, za to, „że nie pogłębiamy naszej wiary, pozwalając by zamieniła się w bezmyślną obrzędowość” oraz „ukrywamy wiarę w ścianach domu i w murach świątyni, a w życiu publicznym jej się wyrzekamy”. Na zakończenie Mszy biskupi udzielali wiernym specjalnego błogosławieństwa, kreśląc na czole każdego znak krzyża.

Współczesne czasy wymagają od nas wierzących zdecydowanego wyrzekania się „letniości” w wierze, która ośmiesza chrześcijaństwo – uważa bp Andrzej Jeż. Zainaugurował on Rok Wiary w diecezji tarnowskiej. Jego zdaniem „bycie letnim” jest największym zagrożeniem dla współczesnego chrześcijaństwa. Zachęcał więc, by w Roku Wiary często sięgać do Katechizmu Kościoła Katolickiego, a słowa „Wyznania wiary” uczynić częścią codziennej modlitwy.

W Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz podczas inauguracji Roku Wiary przekazał przedstawicielom parafii, zgromadzeń zakonnych i organizacji młodzieżowych księgi z tekstami soborowymi oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Podkreślił też, iż wiara jest największym skarbem, jaki posiadamy, skarbem o który trzeba się troszczyć i tak z niego korzystać aby przynosił jak najobfitsze owoce.

Z mieszkańcami Krakowa łączył się w modlitwie przebywający w Rzymie na Synodzie Biskupów kard. Stanisław Dziwisz. Pozdrowienia od niego przekazano na początku Mszy św. w katedrze na Wawelu. Celebrze inaugurującej Rok Wiary w archidiecezji krakowskiej przewodniczył biskup pomocniczy Jan Szkodoń, który w kazaniu powiedział, że „trzeba się nawrócić, aby uwierzyć i uwierzyć, aby się nawrócić”. Podkreślił też, że wiara jest łaską, ale jesteśmy wolni i to od nas zależy czy ją umacniamy przez religijne życie”. Po Mszy św. rozdano dokumenty Soboru Watykańskiego II i kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego.

W Przemyślu modlono się szczególnie o owoce Roku Wiary i trwającego Synodu Biskupów. Po kazaniu nastąpiło wyznanie wiary, które odmówił tylko bp Adam Szal, po czym wierni trzykrotnie odśpiewali aklamację ku czci Trójcy Świętej na znak dziękczynienia za dar wiary, a także gotowości do jej pogłębienia.

W niedzielę Rok Wiary zainaugurowano w archidiecezji gdańskiej. Abp Sławoj Leszek Głódź mówił, że wiara to oparty na zaufaniu stosunek człowieka do Boga. Jego zdaniem, "wiara jest jak lina alpinisty, od której zależy nasze być albo nie być. I tej wiary trzeba się uchwycić. Wymaga ona naszego wysiłku i współpracy choć ostatecznie inicjatywa należy do samego Boga”. Metropolita gdański dodał, że „drugim imieniem wiary i jej praktycznym wymiarem jest wierność”.

Wiara jest jak kompas. Pomaga zachować właściwy kierunek – wyjaśniał bp Henryk Tomasik zgromadzonym w katedrze w Radomiu. Zachęcał swoich diecezjan do modlitwy o umocnienie wiary i jej odważne wyznawanie w każdej sytuacji. - Wokół nas burza, doświadczamy ataków na Kościół, szaleją wichry ateizmu, liberalizmu moralnego, antyklerykalizmu, relatywizmu i subiektywizmu dostrzeganego nawet u tych, którzy nazywają się chrześcijanami – ubolewał.

W Płocku otwarto nie tylko Rok Wiary, ale także 43. Synod Diecezji Płockiej. Będzie on przebiegał pod hasłem „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. Wymownym symbolem tych wydarzeń było przejście przez Drzwi Płockie bp. Piotra Libery oraz członków kapituł.

W czasie trwania Rok Wiary wierni będą mieli możliwość uzyskania odpustu zupełnego m.in. za nawiedzenie miejsca własnego chrztu i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Inną okazją jest udział w wykładach o dokumentach Soboru Watykańskiego II czy Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Rok Wiary potrwa od 11 października 2012 r. do uroczystości Chrystusa Króla, 24 listopada 2013 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
3°C Środa
noc
3°C Środa
rano
wiecej »

Reklama