Jako "godną pożałowania" ocenił w środę rosyjski MSZ rezolucję Parlamentu Europejskiego o wprowadzeniu przez UE zakazu wiz dla rosyjskich urzędników powiązanych ze sprawą antykorupcyjnego prawnika Siergieja Magnitskiego, który zmarł w 2009 r. w areszcie.
"Ta rezolucja jest godna pożałowania, biorąc zwłaszcza pod uwagę profesjonalizm jej autorów" - napisał w komunikacie rosyjski MSZ, dodając, że "dokument jest dość powierzchowny i zaangażowany politycznie".
Przypominając, że w Rosji trwa jeszcze śledztwo w sprawie okoliczności śmierci Magnitskiego, rosyjskie ministerstwo potępia "próbę upolitycznienia sprawy i wywieranie presji na rosyjski system sądowniczy".
MSZ Rosji jednocześnie apeluje do Parlamentu Europejskiego, aby skoncentrował się "na prawach człowieka w krajach UE", przypominając "naruszanie w krajach bałtyckich praw mniejszości rosyjskojęzycznej".
W rezolucji, przyjętej we wtorek w Strasburgu przez zdecydowaną większość eurodeputowanych, PE zachęcał państwa członkowskie UE do sporządzenia wspólnej listy rosyjskich urzędników, którzy mogli się przyczynić do śmierci Magnitskiego, a także do wprowadzenia zakazu ich wjazdu na teren UE i do zamrożenia aktywów ich i ich rodzin.
Prawnik Siergiej Magnitski, który zarzucił pracownikom MSW Rosji zagarnięcie za pomocą sfałszowanych dokumentów równowartości 230 mln dolarów z budżetu państwa, sam został oskarżony o oszustwa podatkowe i zatrzymany w roku 2008, a w listopadzie roku 2009 zmarł w więzieniu w wieku 37 lat. Obrońcy praw człowieka nie wykluczają, że został pobity na śmierć.
Dochodzenie wykazało, że prawnikowi nie udzielono należytej pomocy lekarskiej podczas jego pobytu w więzieniu śledczym, co sprawiło, że nie wykryto u niego chorób chronicznych, m.in. cukrzycy i żółtaczki, a w konsekwencji - nie podjęto leczenia. Przed aresztowaniem Magnitski nie narzekał na zdrowie.
Departament Stanu USA wprowadził w zeszłym roku sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników państwowych, których uznał za odpowiedzialnych za śmierć Magnitskiego. W odpowiedzi MSZ Rosji oświadczył, że zatwierdził listę przedstawicieli USA, których pobyt w Rosji jest niepożądany.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.