Portugalski parlament zaaprobował rządowy projekt reformy samorządu terytorialnego. Na jego podstawie zlikwidowanych zostanie blisko 1200 spośród 4200 istniejących w kraju gmin.
Za przyjęciem rządowego projektu głosowali wszyscy deputowani koalicji socjaldemokratów i ludowców. Przeciwni przyjęciu dokumentu byli socjaliści, komuniści, Zieloni, a także Blok Lewicy.
W trakcie debaty nad projektem minister ds. parlamentu Miguel Relvas poinformował, że redukcji liczby gmin nie będą towarzyszyły zwolnienia pracowników lokalnych urzędów. Według nowych przepisów, które wejdą w życie w styczniu 2013 roku, likwidowane jednostki samorządu zostaną wchłonięte przez sąsiednie gminy.
W czwartek urzędnicy gmin z całego kraju protestowali przeciwko reformie przed parlamentem w Lizbonie. W demonstracji udział wzięło około 1000 osób. W piątek po południu na znak protestu kilkadziesiąt likwidowanych gmin opuściło flagi do połowy masztu.
Władze Krajowego Stowarzyszenia Gmin Portugalskich zapowiedziały, że skierują protest w sprawie nowej mapy samorządowej do Brukseli, wskazując, że nowe przepisy łamią zasady Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.