Dlaczego Palestyna, Ziemia Święta, jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie od ponad 50 lat jest stałym punktem zapalnym zastanawia się w dzisiejszym „Gościu” Andrzej Grajewski.
Palestyna w ciągu wieków niejednokrotnie przechodziła z rąk do rąk. W XX wieku kiedy decyzją ONZ powstało państwo Izrael, mieszkający na tych ziemiach od setek lat Arabowie, do dzisiaj nie rozumieją, dlaczego świat po bierności w czasach Holocaustu postanowił spłacić dług wobec społeczności żydowskiej, oddając im cudzą własność, czyli Palestynę. Grajewski przedstawia współczesną historię trudnych relacji zwaśnionych narodów. Niestety jego zdaniem nie wiele wskazuje by konflikt wkrótce miał się zakończyć.
Serce w Rzymie [rozmowa z ks. prof. Markiem Starowieyskim]
„Sercem Kościoła jest Rzym. To serce bije równomiernie, miewało arytmie, ale nigdy zawału. Wierzę, że do końca świata będzie biło. Dobry katolik jest rzymianinem” – mówi ks. prof. Marek Starowieyski w rozmowie z ks. Tomaszem Jaklewiczem. Jakie znaczenie ma Rzym dla Chrześcijaństwa? Ks. Starowieyski zwraca uwagę, że w Rzymie zwiedza się zazwyczaj część chrześcijańską, ale bardzo ważna jest część antyczna. To dzięki kulturze antycznej chrześcijaństwo zawdzięcza m.in. język łaciński, porządek i strukturę Kościoła. Jednak i Rzym zawdzięcza rozwój Kościołowi, oprócz nawrócenia na chrześcijaństwo nawróciła się i kultura, która potem stała się kolebką współczesnej Europy.
Ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski (ur. 1937) – kapłan, emerytowany profesor w Instytucie Filologii Klasycznej UW, wykładowca w Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, w Instytucie Patrystycznym „Augustianum” w Rzymie, patrolog.
Polska mocarstwem [Piotr Legutko]
Polska zajęła 14 miejsce w światowym rankingu „Krzywa uczenia” oceniającym poziom kształcenia. W ministerstwie edukacji zapanowała euforia. „Polska ma dziś największy odsetek osób z wykształceniem średnim na rynku pracy, bo aż 68 proc. Niemcy mają ich 59 proc., a pierwsza w rankingu Finlandia 47 proc. Statystycznie wyglądamy znakomicie. Jednak czy ten wynik mówi wszystko o jakości” - zastanawia się Piotr Legutko. Trzeba głośno mówić o tym, że mamy ewidentny sukces w „umasowieniu” edukacji, nie ukrywając jednak ceny, jaką za to płacimy. Świadectwo dojrzałości, i dyplom wyższej uczelni (50 proc. 19-latków studiuje) nie znaczą już tego, co 20 lat temu.
Motyl na języku [Marcin Wójcik]
3 mln dzieci żyje w Europie na ulicy. Najbardziej dramatycznie wygląda sytuacja na wschodzie Europy. Bywa że rodzice wysyłają już dwulatki na ulicę. Jeśli rodzicom pilnie potrzeba pieniędzy są przypadki że sprzedają dziecko za 5 butelek wódki. Są i tacy którzy wywożą dzieci daleko, żeby nie znalazły drogi do domu. Dzieci śpią na dworcach, wokół centrów handlowych, galerii. Aby przeżyć decydują się na kradzieże, prostytucję, handel narkotykami. Organizują się w gangi. Winę za bezdomność najmłodszych ponoszą przede wszystkim ich rodzice oraz państwo. Winę ponosi także cały, tak zwany cywilizowany świat, który jest w stanie zapobiegać ociepleniu się klimatu, ale nie potrafi wyciągnąć trzylatków ze śmierdzących kanałów i koszy na śmieci” – kończy Wójcik.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.