Ideologia gender poprzez zakwestionowanie płci jako faktu wynikającego z natury, prowadzi do zmiany wizji samego człowieczeństwa - wyjaśnia w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak, komentując piątkowe przemówienie Benedykta XVI do Kurii Rzymskiej.
Dodaje, że ideologia ta uderza w rodzinę, która jest najbardziej podstawową instytucją, na której opiera się każde społeczeństwo.
A oto krótki wywiad z sekretarzem generalnym polskiego Episkopatu:
KAI: Ojciec Święty w przemówieniu do Kurii Rzymskiej wskazał na konieczność poszanowania planu Boga wobec człowieka w obliczu ataków ze strony zwolenników, tzw. filozofii gender, którzy interpretują płeć nie jako fakt biologiczny, lecz rzecz, którą każdy może wybrać w zależności od swej woli. Jak Ksiądz Biskup odniósłby się do kwestii podważania biologicznego sensu płci?
Bp Wojciech Polak: Ojciec Święty mówi o tym, traktując to także jako bardzo poważne zagrożenie dla rodziny, dla samej jej definicji. Benedykt XVI wykazuje, że kryzys rodziny, jaki obserwujemy w dzisiejszym świecie, nie dotyczy tylko rozumienia ludzkiej wolności, choćby w zakresie trwałości związku małżeńskiego, wierności. Problem związany z gender jest osadzony znacznie głębiej. Papież tłumaczy, że stawką tu jest wizja rozumienia człowieczeństwa: co naprawdę znaczy być człowiekiem?
Filozofia seksualności, którą nazywamy gender - a nawet raczej ideologia gender - poprzez zakwestionowanie płci jako faktu wynikającego z natury, w rezultacie prowadzi do zmiany wizji samego człowieczeństwa. W sposób bezpośredni rzutuje także na rozumienie małżeństwa i rodziny. Co to znaczy być małżonkami, co znaczy posiadać potomstwo?
KAI: I dlatego ideologia gender jest aż tak niebezpieczna?
Tak, gdyż zmienia koncepcję rodziny, a wręcz ją po prostu niszczy. A zniszczenie rodziny powodować będzie zniszczenie społeczeństwa. A przecież to rodzina jest jego najbardziej podstawowym elementem. Rodzina w naszym kręgu cywilizacyjnym uznana została za najbardziej podstawową instytucję, gdyż przyszłość każdego społeczeństwa zależy od rodziny i jej kondycji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.