Zobacz jakie były najważniejsze wydarzenia w życiu Kościoła na świecie w mijającym roku
LIPIEC
Wielka Brytania. W dniach 29 czerwca - 2 lipca w Edynburgu obradowali sekretarze episkopatów Europy. Tematem spotkania było publiczne świadectwo wiary w przestrzeni polityki, kultury, prawa i opinii publicznej. Wskazano m.in. na konieczność obrony w coraz bardziej zsekularyzowanym świecie wartości chrześcijańskich, także tych związanych z rodziną, bioetyką i obroną życia. Przypomniano, że w Europie, która coraz bardziej zapomina o swych chrześcijańskich korzeniach, należy postawić na formację odpowiedzialnych polityków, dla których wiara nie jest czymś drugoplanowym. Nie wystarczy już bowiem, jak podkreślono, tylko wybitny poziom intelektualny; potrzeba również moralnej odwagi.
Kenia. W atakach przeprowadzonych 1 lipca na dwa wypełnione wiernymi kościoły w mieście Garissa na północy Kenii zginęło 17 osób, a ponad 40 zostało ciężko rannych. Uzbrojeni i zamaskowani mężczyźni, w trakcie niedzielnych nabożeństw, wrzucili do świątyń granaty. Ataki przeprowadzono na katolicką katedrę oraz znajdujący się opodal kościół protestancki. Od kilku miesięcy Kenia wielokrotnie była sceną podobnych wydarzeń. Władze tego kraju przypuszczają, że za zamachami stoją powiązane z Al-Kaidą muzułmańskie bojówki Al-Shabaab.
Włochy. Benedykt XVI złożył 15 lipca kilkugodzinną wizytę duszpasterską w podrzymskiej miejscowości i diecezji Frascati. Podczas Mszy św. papież przypomniał, że "w Kościele, który jako dzieło Chrystusa nigdy się nie cofa, ale zawsze kroczy naprzód, wszyscy są współodpowiedzialni za jego misję". Jak przypomniał watykański dziennik "L'Osservatore Romano”, żadne miasto – po Rzymie – nie dało Kościołowi tylu papieży, co Frascati.
SIERPIEŃ
Rumunia. W Jassach od 22 do 26 sierpnia obradowało VI Zgromadzenie Międzynarodowego Forum Akcji Katolickiej, organizacji skupiającej stowarzyszenia katolickie z 50 krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Przez cztery dni 150 delegatów z 35 państw – członków i obserwatorów - dyskutowało na temat współodpowiedzialności świeckich za Kościół i społeczeństwo. Była to również okazja do zaprezentowania działalności Akcji Katolickiej z tak bardzo zróżnicowanych pod względem kulturowym i rozwoju społeczno-ekonomicznego krajów. Przedstawiciele narodowych reprezentacji w swoich wystąpieniach pokazywali ich historię i teraźniejszość, mówili również o kondycji Kościołów lokalnych i związanych z nimi organizacji.
WRZESIEŃ
Ukraina. Z udziałem 2 tys. wiernych we Lwowie odbyły się w 8 września centralne uroczystości 600-lecia archidiecezji i metropolii lwowskiej. Procesji ulicami miasta i dziękczynnej Mszy św. przewodniczył osobisty wysłannik papieża, kard. Jozef Tomko. Z okazji jubileuszu metropolita lwowski, abp Mieczysław Mokrzycki zawierzył archidiecezję jej patronce Matce Bożej Łaskawej - Ślicznej Gwieździe Miasta Lwowa. Z okazji jubileuszu zorganizowano m.in. pierwszy powojenny Kongres Eucharystyczny oraz Międzynarodowy Kongres Historyczny „Sescenti Anni” poświęcony 600-leciu archidiecezji lwowskiej.
Liban. Msza św. z udziałem ponad 350 tys. osób w Bejrucie i wręczenie adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Medio Oriente”, spotkanie z 16-tysięczną rzeszą młodzieży Libanu i Bliskiego Wschodu w patriarchacie maronickim w Bkerké oraz z elitami politycznymi, społecznymi i kulturalnymi w Pałacu Prezydenckim w Baabda - to główne wydarzenia pielgrzymki apostolskiej Benedykta XVI do Libanu. Ta 24. zagraniczna podróż Ojca Świętego odbyła się w dniach 14-16 września. Jeszcze przed jej rozpoczęciem większość międzynarodowych komentatorów i mediów uznała tę podróż za jedną z najtrudniejszych w pontyfikacie obecnego papieża w wymiarze zarówno politycznym, jak i religijnym. Benedykt XVI musiał stanąć wobec takich problemów Bliskiego Wschodu jak "arabska wiosna" w Egipcie, Tunezji, Libii i innych krajach tego regionu, w wyniku czego coraz większe wpływy zdobywają tam radykalne ugrupowania islamskie. Pielgrzymka miała wymiar przede wszystkim duchowy i religijny. Papież przyjechał do kraju szczycącego się tolerancją i wolnością religijną, w którym wyznawcy Chrystusa stanowią 40 proc. wśród prawie 4 mln mieszkańców, a ich liczba stale maleje. Dlatego wielokrotnie padały z ust Benedykta XVI słowa otuchy i apele do maronitów, melchitów, katolickich Ormian i syrokatolików, aby nie emigrowali i pozostawali na ziemi swych ojców, będąc jej "światłem, solą i zaczynem". Liban to mozaika 18 wyznań i religii i dlatego tak duży akcent papież położył na dialog ekumeniczny z innymi wyznaniami chrześcijańskimi oraz na dialog międzyreligijny z islamem różnych nurtów: sunnickim, szyickim, alawickim i Druzów. Większość wyznawców Allaha, w tym także członkowie radykalnego Hezbollahu, przyjęła papieża z otwartymi ramionami. Szczególną uwagę zwróciło oświadczenie muftiego sunnitów Mohammeda Raszida Kabbaniego, który zapewnił papieża, że sami muzułmanie pragną, by chrześcijanie pozostali na Bliskim Wschodzie. Ze swej strony papież m.in. zdecydowane potępił fundamentalizm, handel bronią i szerzenie nienawiści.
Szwajcaria. W Sankt Gallen obradowało w dniach 27-30 września doroczne zgromadzenie Plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Jego tematem były: „Wyzwania naszych czasów: aspekty społeczne i duchowe”. Biskupi rozmawiali m. in. o gospodarczym, polityczno-prawnym i filozoficzno-duchowym wymiarze kryzysu w Europie, wyzwaniach związanych z Rokiem Wiary, nowej ewangelizacji, wolności religijnej oraz upamiętnili 50. rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.