Zaskoczeniem było dla nas tak szerokie potraktowanie w wystąpieniu papieskim podpisanego w sierpniu ub.r. przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Patriarchę Moskiewskiego Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji - powiedziała Hanna Suchocka, ambasador RP w rozmowie z KAI po dzisiejszym spotkaniu Benedykta XVI z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.
"Tym bardziej, że wcześniej mówiono o tym, że dokument jest sprawą bilateralną i wewnętrzną obu naszych krajów, a Stolica Apostolska jest jedynie życzliwym obserwatorem i stoi z boku. Słowa papieża pokazały jednak, że jest to ważny dokument na przyszłość" - powiedziała ambasador Suchocka.
"Nikt nie zakładał, że papież poświęci przesłaniu tak wiele miejsca. Jest to bardzo ważne, gdyż papieskie słowa na ten temat nie odnoszą się tylko do tego, że dokument został podpisany, ale że jest to znak i droga na przyszłość, mocne wsparcie dla pojednania narodów Polski i Rosji. Jest to wyraźny znak, że papież utożsamia się z tym przesłaniem. Tym bardziej, że wcześniej mówiono o tym, że dokument jest sprawą bilateralną i wewnętrzną obu naszych krajów, a Stolica Apostolska jest jedynie życzliwym obserwatorem i stoi z boku. Słowa papieża pokazały jednak, że jest to ważny dokument na przyszłość" - powiedziała Hanna Suchocka.
Ambasador przypomniała, że jak co roku, każde noworoczne spotkanie papieża z korpusem dyplomatycznym jest ważnym wydarzeniem politycznym. Papież przedstawia bowiem swoje przesłanie do świata polityki, ocenę tego, co na świecie zdarzyło się w minionym roku i co ma wpływ na przyszłą sytuację świata.
Zdaniem amb. Suchockiej, papież przede wszystkim wskazał na przestrzeganie praw człowieka i praw dla niego podstawowych oraz na manipulowanie prawem do życia od poczęcia i naturalnej śmierci. Ważnym wątkiem była także kwestia kryzysu ekonomicznego i odniesienie do Unii Europejskiej, aby poszukiwała nowych metod działania opartych w znacznie większym stopniu na zasadzie solidarności. Ponadto ważna była, poruszana w wielu wystąpieniach Benedykta XVI, kwestia przestrzegania wolności religijnej i procesów demokratyzacji w krajach Afryki Północnej.
Ze swej strony w krótkim spotkaniu z Benedyktem XVI Hanna Suchocka złożyła papieżowi życzenia i podziękowała, że tak szeroko odniósł się do przesłania do narodów Polski i Rosji. Natomiast Benedykt XVI z uśmiechem przekazał na ręce pani ambasador życzenia i pozdrowienia dla Polski.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.