W czwartek 10 stycznia przybył do Tbilisi patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia weźmie udział w rozpoczynających się dziś obchodach 35. rocznicy intronizacji i 80. urodzin Eliasza II – patriarchy-katolikosa całej Gruzji.
Wizyta patriarchy konstantynopolskiego jest bardzo ważna dla Gruzji – powiedział, witając gościa, zwierzchnik Gruzińskiego Kościoła Prawosławngo (GKP). „W ciągu 35 lat swej posługi na czele Patriarchatu całej Gruzji wiele przeżyłem, ale zawsze wiedziałem, że mamy braci w Chrystusie i zawsze odczuwaliśmy poparcie ze strony Kościoła Ekumenicznego [Konstantynopola]” – zaznaczył Eliasz II.
Bartłomiej ze swej strony wyraził zadowolenie, że przybył do Gruzji. „Nie mogłem nie wziąć udziału w świętowaniu tak ważnych dla Waszej Świątobliwości dat. Życzę Gruzji przezwyciężenia wszystkich problemów, zwłaszcza tych o charakterze gospodarczym, aby rozwijała się i osiągała nowe sukcesy” – powiedział gość ze Stambułu.
Dziś patriarcha Eliasz przyjął go w swej rezydencji.
Do udziału w obchodach Patriarchat Gruziński zaprosił zwierzchników i przedstawicieli wszystkich pozostałych Kościołów prawosławnych. Oprócz Bartłomieja w Tbilisi spodziewani są m.in. patriarchowie rumuński i serbski oraz wysokiej rangi przedstawiciele innych Kościołów.
Uroczystości rozpoczęły się 11 bm. konferencją naukową na Uniwersytecie Gruzińskim im. Św. Andrzeja Pierwszego Powołanego. Dziś wieczorem w stołecznej filharmonii odbędzie się koncert poświęcony okrągłym datom (80. urodziny, 50-lecie sakry biskupiej i 35-lecie posługi patriarszej) z życia katolikosa-patriarchy.
Jutro wszyscy honorowi goście odwiedzą kilka głównych klasztorów GKP, a w stołecznym soborze katedralnym Trójcy Świętej – Sameba zostanie odprawione okolicznościowe nabożeństwo. Uwieńczeniem obchodów będzie uroczysta liturgia w tym samym miejscu, którą patriarcha Eliasz II odprawi wraz z zaproszonym hierarchami.
Arcybiskup Mcchety i Tyflisu (Tbilisi) oraz patriarcha-katolikos całej Gruzji Eliasz II (Erekle Guduszauri-Sziolaszwili) urodził się 4 stycznia 1933 w mieście Ordżonikidze (obecnie: Władykaukaz; stolica Północnej Osetii). W kwietniu 1957 wstąpił do klasztoru, gdzie otrzymał imię Eliasz, a 10 maja 1959 przyjął święcenia kapłańskie. W następnym roku ukończył studia w Moskiewskiej Akademii Teologicznej. 25 sierpnia 1963 Święty Synod GKP mianował go biskupem Batumi i Szemokmedi, a 1 września 1967 – biskupem Suchumi i Abchazji; w 2 lata później obdarzył go godnością metropolity.
23 grudnia 1977, po śmierci patriarchy Dawida V, wybrano go nowym zwierzchnikiem gruzińskiego prawosławia, 143. w jego dziejach. W dwa dni później odbyła się jego uroczysta intronizacja, połączona z oficjalnym objęciem władzy w Kościele.
W niepodległej Gruzji patriarcha jest jedną z najbardziej wpływowych osób w życiu nie tylko religijnym, ale także społecznym i politycznym. Na przykład gdy kilka lat temu opowiedział się za przywróceniem w kraju monarchii, po starannym wyborze ewentualnego kandydata na króla, niemal wszyscy politycy zaczęli rozważać taką możliwość, choć z drugiej strony z badań wynika, że prawie 60 proc. mieszkańców Gruzji jest przeciwnych takiej idei.
5 lat temu – 19 stycznia 2008 po raz pierwszy ochrzcił dużą, kilkusetosobową grupę trzecich i następnych dzieci z rodzin wielodzietnych i od tamtego czasu regularnie, kilka razy w roku w Tbilisi lub w Mcchecie masowo chrzci takie dzieci - dotychczas podczas 25 takich obrzędów ochrzcił ich ponad 13 tys., co, według danych statystycznych, przyczyniło się do wzrostu dzietności i przyrostu naturalnego w Gruzji.
W dniach 2-7 września 2005 patriarcha Eliasz II odwiedził Polskę na czele delegacji swego Kościoła.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.